in

Frenektomi Nedir? Gerekli midir? Mutlaka bilinmesi gereken 10 madde

İçindekiller

1) Frenektomi Nedir?

Diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasında bulunan ve bu dokuları birbirine bağlayarak hareketlerini sınırlandıran yumuşak mukoza dokusuna frenulum denir. Frenulum ağız içerisinde anatomik olarak üst ve alt orta kesici dişlerin arasında, yanakla arka dişin arasında ve dilin altında bulunmaktadır. Aşırı gelişmiş olduğu durumlarda frenulum’un yeniden şekillendirilmesi işlemine frenektomi (frenulum’un kesilip alınması) denir.

Yanak bağı, dudak bağı ve dil bağı nedir?

Latince olan frenilum kelimesi aslında bağ demektir. Yani yanak frenilum’u denilince yanak bağı, üst dudak bağı denilince de üst dudak frenulumu anlaşılır.

Frenilum, Frenektomi, üst Dudak bağı kesilmesi, Ortodontik önemi, yanak bağı, Dudak bağı ne zaman kesilmeli, yetişkinlerde dudak bağı, Kahraman Ortodonti, Ortodonti Uzmanı, Ortodontist. Bakırköy Ortodonti

2) Frenektomi ve Ortodontik önemi nedir?

Belirgin frenulum varlığı ortodonti tedavisinden alınacak sonucun kalıcılığını doğrudan etkiler. Dişler arasında boşluk oluşturacak kadar bir gelişmiş bir frenilum mevcutsa,

Ortodontik tedavisiz frenektomi başarısızlık sebebidir.

Çocuklarda veya erişkinlerde tek başına uygulanan frenektomi ile dişler arasındaki diastemanın (aralığın) kendi kendine kapanması mümkün değildir ve mutlaka ortodontik tedavi veya protetik tedavi gereklidir. 

Frenektomi gerektiği halde yapılmadığı durumlarda ortodontik tedav de uzun dönemde geriye döner.

 Ortodonti tedavisi her ne kadar başarılı şekilde belirgin dudak bağının neden olduğu diş boşlukları kapatsa da “yapılmayan frenektomi ameliyatı”  ortodontik tedaviden sonra dişlerin tekrardan ayrılmasından 1. derecede sorumludur.

Çünkü tamamen esnek ve süper güçlü liften oluşan frenilum bağ dokusu dişlerin yakınlaştırılmasıyla sıkıştırılmış olur. Fakat bu doku sıkıştırılmaya gelemez ve kesinlikle süratlice eski haline dönmek ister. Aslında frenektomi yaptığımız bağ dokusunu kauçuğa veya elastiğe benzetebiliriz. Sıkıştırılmış gibi yapar ve orjinaline geri döner.

Bu nedenle   böyle bir durum oluşması engellemek için, frenektomi işlemi ile aşırı belirgin frenlumun ideale boyutlara getirilip, olması gereken yere kaydırılması önerilir. Frenektomi (dudak bağ dokusu alma) işlemi alanında uzman ve tecrübeli ellerde ve ortodonti ile mutlaka koordineli gerçekleştirilmelidir.

3) Frenektomi hangi durumlarda yapılır? Neden aşırı gelişmiş üst dudak bağı kesimi yapılır?

Frenektomiye ihtiyaç duyulan vakalarda iki komşu diş arasında boşluk bulunur. Bu dişler arası boşluğu kapatmak için ortodontik tedavi veya protetik – restoratif tedavi uygulanır. Tedavinin kalıcılığını sağlamak için aşırı gelişmiş ve sıkıştırılmış olan elastik frenilum dokusunun düzenlenmesi amacıyla frenektomi yapılır.

Normalde anatomik ve doğal bir oluşum olan frenulum daha belirgin olduğu durumlarda, diş ve diş etinde gerilmeye neden olarak diş eti sağlığını tehlikeye atabilir fonksiyonel ve estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bu nedenle frenektomi ile aşırı gelişmiş dudak bağı, yanak bağı repozisyonu yapılır.

4) Frenektomi yapılmazsa ne olur?

Dişler arasında ayrılmaya, boşluk oluşumuna, diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıklarına yol açan frenulumların mutlaka frenektomi işlemi ile yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen frenulumlar zamanla:

 • O bölgeye yapılacak her türlü Ortodontik, protetik, estetik tedavi işlemlerin başarısız olması,
 • Kapatılmış boşluğun tekrardan açılması,
 • Sıkışan frenilum’un sürekli kanaması ve yara yapması,
 • Dişler arasında tekrar ayrılma olması,
 • Diş kaybına varabilen diş eti çekilmelerine neden olması gibi

daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bu amaçla yaptırılan frenektomi işlemi ortodonti tedavisiyle birlikle yapılmalıdır. Ortodontist dişlerin düzelmesi ve birleşmesi için tedavi uygularken, doğru zaman geldiğinde sizlere frenektomiyi önerecektir.

frenektomi, ayrık dişler, dişler arası boşluk, frenilum, üst dudak bağı, dudak bağı alma, frenektomi ameliyatı

5) Dudak bağı, Dil bağı konuşmaya engel midir?

Dudak bağı konuşmaya engel değildir. Fakat kısa dil bağı konuşmayı zorlaştırabilir. Frenektomi işlemi konuşma üzerinde herhangi bir bozukluğa yol açmaz. Aksine frenulumlardan kaynaklı konuşma bozuklukları varsa frenektomi işlemi sonrası düzelecektir.

Dil altındaki büyük frenulumlar konuşma bozukluklarına yol açabilir. Ya da yutkunma bozukluklarına, dilin hep önce konumlanmasına bağlı çene bozukluklarına sebep olabilirler.

Aşırı gelişmiş frenulum’un zararları nelerdir?

Frenulumlar normalden büyük ve kalın olduklarında ya da iki diş ortasındaki papile yani diş kenarına çok yakın bir şekilde bağlı oldukları durumlarda diş etini gerdirir, dudağa doğru kastırıp çekerler. Bu durum başta komşu iki dişin arasın aralanmasına ( diastema) sebebiyet verirken, ciddi diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına sebep olur.

6) Çocuklarda ve Yetişkinlerde dudak bağı kesilmesi ne zaman yapılır?

İster çocuk olsun ister yetişkin olsun ortodontik tedavi ile birlikte, diş teli tedavisi devam ederken yapılır. Sağlık bir ağızda ideal tedavi sırasını belirtecek olursak:

 1. Frenektomi uygulaması bir ortodontist önderliğinde ve ortodontik sürecinde gerçekleştirilir.
 2. Ortodontistin, yüksek bağlanan frenulum’un neden olduğu dişler arasındaki boşluğu kapatmayı planladığı seansla birlikte frenektomi işlemi yapılır. Bu zamanlama çok önemlidir, çünkü taze oluşturulan yara ile birlikte dişler tam olarak kapandığında işlem en yüksek kalıcılığı yakalayacaktır. Aksi taktirde iyileşme dokusu dişler arasıyla uyumlu olmaz ve tekrardan boşluk açılmasına neden olur.
 3. Kalan ortodontik tedavi daha devam eder ve retainer (ortodontik pekiştirme teli) uygulanarak tedavi tamamlanır.

7) Frenektomi nasıl yapılır?

Alanında tecrübeli diş hekimleri bu işlemi güvenle gerçekleştirebilirler.  Eğer frenilum dişler arasında boşluk oluşturacak kadar şiddetliyle geleneksel cerrahi ile frenilum içerisindeki kemiğe tutunan bağ dokusunun da tam olarak ayrılması hedeflenir. Kimi zaman frenulum, dudaktan başlayıp, dişlerin arasından geçip damağa kadar kadar uzanabilir. Frenektomi de bu durum dikkatlice planlanmalıdır. Çünkü gerçek başarı için eksiksiz rezeksiyon (kazıma) yapılmalıdır.

Tüm süreç lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bu sayede hasta işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmez. frenektomi işlemleri sıklıkla yaklaşık 20-30 dk içerisinde kısa sürede tamamlanmaktadır.

Dental lazer frenektomi yapılır mı?

Tek başına dental lazer ile uygulama yeterli gelmez. Yani dişler arasında boşluk oluşturabilecek kadar aşırı gelişmiş bir frenilum tek başına lazer ile kesmek ana amaç olan dokunun kemikten kazınmasını sağlamaz. Yani lazer uyulaması sadece yumuşak dokuda yüzesel bir kesi oluşturur. Doğru ve kalıcı bir tedavi için mutlaka kemiğe yapışık olan  çok kuvvetli bağ dokusu da cerrahi olarak kazınmalıdır. Bu nedenle kısa sürede tamamlanan sadece yüzeyel lazer kesiyle kazıma yapılması çoğunlukla mümkün değildir. Tek başına lazer uygulamayla dişler arasında tekrardan aralanma ve sonuçta başarısızlık oluşma ihtimali yüksektir.

Dudak bağı, frenilum, frenektomi

8) Frenektomi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Frenektomi işlemi kısa ve sıklıkla kanamasızdır. Dikişlerin ortalama 7-10 gün sonra alınması gerekir. Bu süreç boyunca hasta ağız hijyenine dikkat etmelidir. İşlem sonrası düzenli bakım yaparak ve diş hekiminizin verdiği ilaçları kullanarak bir ağrı hissetmeden süreci tamamlayabilirsiniz. Frenektomi işlemi sonrası herhangi belirgin iz kalmayacaktır. Tamamen dudak altı ve ağız içi çalışıldığı için dışarıdan asla belli olmaz.

9) Frenektominin zararları nelerdir?

Dudak bağı alma işlemi sağlıklı bir ağızda, doğru vakada ve doğru protokol ile yapıldığında herhangi bir zararı bulunmaz, aksine faydalı bir işlem olup önerilmektedir.

-Ortodontiste danışılmadan ve doğru zamanda uygulanmayan frenektomi ve

-Frenulum’un güçlü bağ dokusunun yapışık olduğu kemikten tam olarak temizlenmediği yüzeyel frenektomi işlemlerinde maalesef ki 2. bir frenektomi ameliyatına sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bu nedenle doğru bir strateji ve alanında uzman doktorlardan hizmet alınması önemlidir.

10) Frenektomi yaptıranlar için öneriler:

 • İşlem sahasının daha sağlıklı iyileşmesi adına ameliyattan hemen sonra 5 dakika aralıklarla buz uygulanmasını öneriyoruz.
 • Sağlıklı bir gelişim için dudağınızı gerdirip meraklı gözlerle ameliyat bölgesini incelemeyi önermiyoruz.
 • 2. Gün sabahından itibaren ameliyat bölgesini hassas şekilde yumuşak uçlu fırça ile fırçalamaya başlayabilirsiniz.
 • 5. Günden itibaren normal sertlikte fırçalamaya başlayabilirsiniz.
 • İyileşme döneminde sigara kullanmamalısınız.
 • Ortodontik tedavi görmüş normal bir bireye göre, tedavi sojnu pekiştirme tedaviniz çok daha önem kazanmaktadır. Hayat boyunca lingual retainer (Pekiştirme teli) kullanımını öneriyoruz.
 • Yüksek bağlanmış, aşırı gelişmiş bir frenilum sıklıkla genetik geçiş gösterir, çocuklarınızda da benzer bir durumun oluşması beklenen bir durumdur. Bu nedenle çocuklarınız içinde ortodontik ilk muayeneyi 7 yaşından itibaren planlamanızı öneriyoruz.
 • Frenektomi tek başına yapıldığında dişlerin oluşmuş boşluğu zaman içerisinde dişlerin kendi kendine kapatması söz konusu değildir. Frenektomi mutlaka ortodontik tedavi veya protetik –  işlemlerle birlikte planlanmalıdır.
 • Bazı uç vakalarda frenektomi uygulanmış olsa bile, ideal pekiştirme yapılmadığında dişler arasında tekrardan ayrılma görülebilir. Fakat bu hiç frenektomi yapılmamış tedavilere kıyasla önemsiz sayılabilecek kadar düşük bir orandadır.

Frenektomi, Acıya Ya da Ağrıya Sebep Olan Bir İşlem Değildir!

Frenektomi işlemi acılı ya da ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Çok kısa zamanda tamamlanabilecek sonrasında günlük hayatınıza rahatlıkla devam edebileceğiniz bir işlemdir.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

20’lik Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Yirmi Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler