in

Yirmi Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

İçindekiller

20 Yaş Dişlerinizin Sağlıklı Gelişip Gelişmediğine Dikkat Edin!

Yirmi yaş dişleri, ağzımızdaki üçüncü büyük azı dişleridir. Yirmilik dişler çenenin en arka bölgesinde çıkar. Genellikle 17 ile 25 yaşları arasında çıkan yirmi yaş dişlerinin çıkması, bazı kişilerde 30 yaşı da bulabilir. Erişkinlik dönemine sürdüğü için halk arasında “Akıl Dişi” olarak da bilinir. Yirmilik dişin çıkması, ağızda ya da çenede oluşturduğu ağrı sebebiyle çoğunlukla zor bir süreçtir.

Yirmilik dişlerin sebep olduğu sorunlar, ağız içinde tam olarak yer bulamamaktan ve diş yapısına uyum sağlayamamasından kaynaklanır. Yirmi yaş dişleri hakkında bilinmeyenleri sizin için derledik.

Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?

Yirmilik diş ne zaman çıkar sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişecektir. Yirmi yaş dişleri genellikle 17 ile 25 yaşları arasında çıkar. Bazı kişilerde yirmilik dişlerin çıkması 30 yaşı da bulabilir. Bu durum çene ya da diş gelişimi ile ilgilidir. Gelişim ile yer açıldığında yirmi yaş dişleri de ağız içinde kendiliğinden çıkması beklenir.

Yirmilik Dişlerin Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

Yirmilik dişler ağız içinde 4 tanedir. Ağızda en son çıkan azı dişleri yirmilik dişlerdir. Üst ve alt çenede sağda ve solda en arkada çıkarlar. Diş dizinizin arka kısmında ağrı ve çene açmada zorluk yaşıyorsanız bilin ki yirmilik dişleriniz çıkmaya başlamıştır.

Yirmilik Diş Ağrısı Neden Olur?

Her 20 yaş dişi ağrı yapmasa da yirmilik diş çıkarken genellikle kişide ağrı ya da sızlama olarak hissedilir. Yirmilik diş bazen ağız içinde çıkacak alan bulamadığından ya gömülü ya da yarı gömülü olarak kalabilir. Tüm senaryolarda yirmilik diş her zaman ağız boşluğuna çıkmak isteyecek, bunun için komşu bölgelere baskı ve basınç uygulayacaktır. Bu da yirmilik diş ağrısı yaşanmasına sebep olur. Ayrıca ağzın en arka kısmında kalan yirmilik dişleri sürmeye çalışırken sürme kapşonları (diş üstündeki et parçası) yemek artıklarının birikmesi için oldukça müsaittir. Bu birikimler zamanla bakteri ve çürük oluşumuna sebep olabilir. Tam olarak sürse dahi iyi temizlenmemiş yirmilik dişler ağrıya yol açacaktır.

20lik Diş Çekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Yirmi yaş dişleri bazı hastalarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Ağız içinde kendine alan bulamayan yirmilik dişler diğer dişlere baskı yaptığında, ağrı yaparak diş çapraşıklığına sebebiyet verebilir. Bunu en iyi son 1-2 yılda alt dişlerinizdeki çapraşık arttı mı? sorusuyla dişlerinizi incelediğinizde farkedebilirsiniz. Dilerseniz hazır bu yazıyı okuyorken, dişlerinizi fotoğraflayın ve arşivleyip bu günü gelecek için referans olarak kullanabilirsiniz. Çapraşıklık kendini sıklıkla alt ön kesici dişler ve üst ön keser dişlerde beli eder. Bazı durumlarda gömülü ya da yarı gömülü olarak kalabilir. Bu da diş ve diş eti iltihaplanmalarına sebep olabilir. Bu gibi durumlar yirmilik diş çekimini gerekir. Yirmilik diş çekimine karar vermek için mutlaka bir diş hekimine muayene olmalısınız. Kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka diş hekiminize bilgi veriniz. Eğer yirmi yaş dişi çapraşıklık yaptığını düşüyorsanız bir ortodonti uzmanıyla yapacağınız muayene sizlere olukça faydalı çözümler sunacaktır.

Yirmilik Diş Çekimi Hangi Durumlarda Gerekmez?

Her yirmilik diş çekim gerektirmez. Eğer 20 yaş dişi ağız içinde düzenli bir şekilde çıkıyor ve diğer dişleri bozmuyor ise yirmilik diş çekimi yapılması gerekmeyecektir. Bazen çıkmamış ancak diş filmlerinde gözüken sürme doğrultuları ve açıları iyi gömülü yirmi yaş dişleri, ağızda sorun çıkarmadan yaşam boyunca kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda düzenli olarak kontroller yapıldığı takdirde yirmilik diş çekimi gerekmeyebilir.

Bazen 20 yaş dişleri önceden kaybedilmiş dişlerin yerine kaydırılarak getirilebilir. Böyle bir durumda implant yerine kısa süreli bir ortodontik tedaviyle doğal ve çok uzun vadeli kalıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz.  Yirmi yaş dişleri bölgesine uygulanacak ileri düzey ortodontik biyomekanikleriyle (minividalar) artık bu tarz tedaviler mümkün olduğunu bilmeniz işinize yarayabilir. Yirmi yaş diş çekimi öncesinde ortodonti uzmanıyla yapacağınız muayene belki ki de diş çekimini ortadan kaldırabilir!

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler Neler?

  • Çekim sonrası çekim bölgesine konulan tamponu yaklaşık 20-30 dk çıkarmamalıdır.
  • Yirmilik diş çekimi sonrası hastaların sıcak yiyecek ve içeceklerden, asitli içeceklerden uzak durmaları gerekir.
  • Sıcak kanamayı arttıracaktır. Sıcak gıdalar ilk günlerde tüketilmemelidir.
  • Buz uygulaması en iyi ilaçtır, hem ödemi engeller hem de ağrıyı dindirir.
  • Kanama ihtimali artacağından ilk 24 saat çekilen diş tarafında çiğneme yapılmamalıdır.
  • Diş fırçalama ertesin gün başlayabilir.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Dikiş atıldıysa, 7-10 gün sonra dikiş alımı için 2. bir randevunuzu planlayabilirsiniz.

Her Yirmi Yaş Dişi Çekilmek Zorunda Değildir!

Yirmi yaş dişleri hakkında bilinmeyenler halk arasında yanlış bilgilere sebep olabilmektedir. Mesela yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir gibi bir yanılgı söz konusudur. Halbuki diş çapraşıklığına ya da diş iltihaplarına yol açmayan yirmilik dişlerin çekimi gerekmez.

Düzenli kontrollerle ve ağız ve diş sağlığınıza özen göstererek yirmi yaş dişlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Frenektomi Nedir? Gerekli midir? Mutlaka bilinmesi gereken 10 madde

Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır?