in

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

İçindekiller

Dişleriniz Zarar Görmeden Beyazlasın, Peki nasıl?

Sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak, estetik ve ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Daha beyaz dişlere sahip olma isteği, diş beyazlatma işlemine olan talebi de arttırmıştır. Diş beyazlatma işlemi, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş bir tedavi yöntemidir.

Diş beyazlatma işlemi, diş yüzeylerindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesiyle yapılır. Peki diş beyazlatma zararlı mı, diş beyazlatma güvenli mi? Diş beyazlatmanın yan etkileri neler? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Diş Beyazlatma Güvenli mi?

Diş beyazlatma zararlı mı diye soruyorsanız, diş beyazlatma uygulamasının konsantrasyon uygulamalarında bir zararı bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar yüzde 10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımının bir zararı olmadığını ortaya koymuştur. Diş beyazlatma işlemi, dişlerde yapısal değişikliğe ya da kalıcı bir hasara sebep olmaz. Bugüne kadar bu konuda gözlemlenen bir vaka bile olmamıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalar diş beyazlatma işleminin dişlere etkisinin, bir portakalın yenmesi sonucu oluşan asitlenme ile aynı düzeyde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diş beyazlatma, doğru bir şekilde ve doğru tedavi ile uygulandığı takdirde dişe bir zarar vermemektedir. Dişlerin beyazlatma işlemi için kişiye ve diş rengine göre farklı konsantrasyonda ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların nasıl ve ne kadar kullanılacağına mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Neler?

Tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi diş beyazlatma işlemi sonucu da bazı yan etkiler görülebilmektedir. Diş beyazlatmanın yan etkilerinden en sık gözlemleneni dişlerde hassasiyet oluşturmasıdır. Diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılan materyallerin dokulara sızması ya da yine bu materyallerin ihtiyaç duyulan sürenin çok üzerinde kullanıldığı durumlarda diş beyazlatma işlemi sonrası hassasiyet görülebilir. Hafif hassasiyet, diş beyazlatma işlemi sonrası beklenen ve normal karşılanan yan etkisidir.

Sıcak ya da soğuk, tatlı ya da ekşi yiyeceklere karşı oluşan bu hassasiyet kişiye rahatsızlık verebilir. Hassasiyetin çok fazla hissedilmesi durumunda diş hekiminizin uygulayacağı florür ve size önereceği diş macunu ve kremler bu hassasiyet için çözüm olacaktır. Diş hassasiyetini azaltmak için içinde potasyum nitrat bulunduran diş macunları da kullanılabilir.

Diş hekimleri, diş beyazlatmanın yan etkilerini azaltmak ve bu hassasiyet sorununun önüne geçebilmek için genellikle diş beyazlatma işlemi sonrasında diş koruyucu jeller uygularlar. Bu uygulama ile dişlerde, diş beyazlatma işleminin ardından herhangi bir sızlama veya hassasiyet oluşmaz.

Diş Beyazlatma İşleminin Herhangi Bir Zararı Var mı?

Diş beyazlatma güvenli mi diye merak ediyorsanız, doğru diş hekimi ve doğru tedavi yöntemi ile diş beyazlatma işlemi güvenilir bir işlemdir. Diş beyazlatma işleminin dişe ve diş sağlığına bir zararı bugüne kadar görülmemiştir. Yalnızca bazı durumlarda diş beyazlatmanın yan etkisi olarak hassasiyet yaşanabilmektedir. Bu hassasiyetin önüne diş hekiminizin talimatları ve önerileriyle geçebilirsiniz.

Dişlerinizin renginden memnun değilseniz diş beyazlatma işlemi için diş hekiminize başvurabilir, muayene sonucu en kısa zamanda daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘ Diş beyazlatma kalıcı mıdır?’ konusu ele aldığımız yazımız dikkatinizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

 Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm diş sağlığı problemlerin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır?

Diş Beyazlatma İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar