fbpx
Online Randevu
İletişim:

0212 570 00 33

Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: 09:30 - 19:30

ONLINE MUAYENE

Teledentistry ile tanışın (Yeni!)

İletişim:

0212 570 00 33

Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: 09:30 - 19:30

ONLINE MUAYENE

Teledentistry ile tanışın (Yeni!)

Diş teli olanlara en iyi 7 yiyecek önerisi

Yazar:
Dr. Öğr. Üyesi, DDS, PhD
Fatih Kahraman
Ortodontist, eş, 1 çocuk babası, yüzücü, İstanbul Bakırköy’de yaşayan bir akdemisyen
Yazar:
Dr. Öğr. Üyesi, DDS, PhD
Fatih Kahraman
Ortodontist, eş, 1 çocuk babası, yüzücü, İstanbul Bakırköy’de yaşayan bir akdemisyen
İnvsialign ve şeffaf plak merkezi istanbul, Kahraman Ortodonti

Diş Teli Varken Nasıl Yemek Yenir?

 

Ortodontik tedaviye başladınız veya başlamayı düşünüyorsunuz. Diş telleriniz hayatınızda pek çok değişiklik yapacak. Yalnızca aynaya baktığınızda daha güzel görünmekle kalmayacak aynı zamanda dişlerinizin karşılıklı  ilişkisi ve çiğnemeniz daha önce hiç olmadığı kadar iyileştireceksiniz. Ortodontik tedaviniz ilerledikçe, çapraşık  dişleriniz yavaş yavaş ideal pozisyonlarına gelirken ağız diş ve çene yapınız daha doğal bir çiğneme paterni sergileyecek ve bu durum sizleri memnun edecek!

Yaklaşık bir ay içerisinde besleneme ile ilgili olarak her ne kadar neleri daha rahat yiyebileceğinizi keşfedecek olsanız da ortodontik tedaviniz boyunca bir takım gıdaları tüketirken daha dikkatli olmanızı isteyeceğiz. Hatta beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek ve bazı gıdalarda sınırlamalar koyabileceğiz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği ekibi olarak bizler ortodontik tedaviniz boyunca sizlerin mümkün olduğunca en konforlu yoldan ortodontik tedavinize devam etmenizi istiyoruz. Bu amaçla, yemek yerken karşınıza çıkabilecek zorlukların üstesinden gelebilmek için diş telleriniz takıldığında neleri yiyebileceksiniz gibi sıklıkla sorulan sorularınıza karşı faydalı olacağını düşündüğümüz ortodontik tedavide beslenmenin ipuçlarını tek tek açıklıyoruz. Diş teli tedavisi olanlara en faydalı 7 yemek önerisinden oluşan “en lezzetli ortodonti yemek listesini” paylaşıyoruz.

Diş Teli Takanlar için Yemek Tavsiyeleri

Sabır anahtardır.

Evet, ağız ve diş sağlığınıza büyük yatırım yapıyor ve genel sağlığınızı iyileştirirken harika bir doğal  gülümsemeye doğru adım adım yaklaşıyorsunuz. Bu süreçte çarpık dişlerinizin düzelmesi için diş telleriniz birkaç ay veya 1-2 yıl boyunca dişlerinizde takılı kalacaklar. Her ne kadar ortodontik tedaviniz hayat boyu sürecekmiş gibi hissediyor olsanız da bu süreçte geçip gidecek. Hatta hayat boyu keyfini süreceğiniz avantajlarını düşündüğünüzde ise oldukça kısa olduğu bile düşülebilir!  Sabır, bu sürecin önemli bir parçasıdır.  Beslenmede birkaç sınırlamanız elbette olacak fakat tüm bunların geçici olduğunu mümkün olduğunca kısa kabullenmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Aşağıda bahsettiklerimi dikkate alarak diş telleriniz varken beslenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

  • Sakin olun! Dişlerinizde teller varken büyük ısırıklar yerine küçük lokmaları tercih edin. Yemeğinizi kopartmak için dişlerinizi değil, çatal – bıçağınızı kullanın. Aslında sağlıklı olduğu sürece ne yediğinizin pek bir önemi yok yeter ki ufak ufak parçacıklar haline getirin ve dikkatlice, yavaş yavaş tüketmeye çalışın. Çatalınızı besinleri ezmekte kullanabilirsiniz.
  • Braketleriniz için yapışkan ve sert gıdalar yerine yumuşak gıda diyetini tercih edin. Yapışkan besinler ilk diş telleriniz takıldıktan hemen sonra  veya aylık rutin kontrollerinizden sonra daha ilk tükettiğiniz anda dişlerinize yapışmaya başlarlar. Kendinizi bu yumuşak beslenme alanda geliştirmeye çalışın (Google’da veya Youtube’ta yumuşak yemek tarifleri bulabilirsiniz). Kendinizi bir süre sonra sadece çorba veya shake türü besinlerle sınırlamayın. Birkaç günlük alışma sürecinden sonra bifteği bile menünüze ekleyebilirsiniz. Yeter ki yumuşak ve kuşbaşı olsun.
  • Şimdilik fındığı, fıstığı ve çerezi bir süreliğine kuşlara verebilirsiniz. Sağınız için faydalı olsalar da braketlerinizin arasına kaçıp dişlerinizi gerebilir veya sıkışabilirler. Bu durum patlamış mısır için de aynen geçerli olacağını düşünmek hiçte zor değil.  Diş tellerinizin dilinden konuşmayı öğrenmelisiniz. Yani, yapışkan veya gevrek gıdaların braketlerinize zarar verebileceğini hatta, dişinizden ayrılmalarını, (braket kopması, kırılması, çıkması) sağlayabileceğini her zaman hatırlamalısınız.
  • Çubuk, külah gibi her türlü dondurmalarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Diş telleriniz yeni takıldığında veya yeni ayarlandığında oluşan gerilmeye – sıkılmaya bağlı ortodontik ağrıda anında rahatlama sağlayabilir. Unutmayın, ısırmadan ve her şeyi kontrolü yapın. Buzlu veya Maraş dondurması gibi dondurulmalar ısırıldığında nelerin olacağı gibi deneysel çalışmaları hiç mi hiç merak etmeyin 🙂

Genellikle diş telleri takıldıktan hemen sonraki ilk birkaç hafta zorlayıcı olabilir.  Ancak, çiğneme alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra diş etleriniz ve ağız yapınız bu duruma alışınca yeni diyet tarzınızı rahatlıkla uygulayabildiğinizi göreceksiniz. Aşağıda paranızın karşılığını bulabileceğiniz kesinlikle fiyat-performans-lezzet üçlüsünde zirveyi zorlayan yemekleri anlatıyorum

Sağlıklı dişler sağlıklı bedenin giriş kapısıdır.

Ortodontik tedavi süreniz boyunca, ağız ve diş sağlığı bakımınız normal zamanınıza göre daha fazla önem kazanmaktadır. Günde her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca bedenen sağlıklı olmanız için katkısız, organik, zengin ve çeşitli bir diyet ile sağlıklı beslenmenizi istiyoruz. Diş telleriniz için güvenli olduğunu düşündüğümüz 7 favori yiyecek önerilerimizi sizler için sıralayalım.

1. Ev yapımı yoğurt

Yoğurt, kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Dişlerinizi güçlendirmek ve vücut sağlığınızı iyileştirmek adına şeker ilavesiz sade yoğurt tüketmek mükemmel bir seçim olacaktır. Harika bir doğal probiyotik olan yoğurt diş çürüklerinizin önlenmesine ve dolayısıyla diş ve diş etlerinizin sağlının korumasına pozitif katkı sağlayacaktır. Dişlerinizi iyi fırçaladığınız taktirde, atıştırmalarda veya kahvaltıda meyveli yoğurt türlerini de tercih edebilirsiniz.

2. Tavuklu şehriye çorbası

Tüketilmesi bundan daha rahat ve her derde deva bir çorba varsa, bizim haberimizin olmadığını söyleyebiliriz. Yalnızca hastalık anında imdadımıza yetişen bir çorba değil, yeni takılmış diş teli ağrısına da harika gelecek bir besindir. Özellikle ev yapımı olmasını öneririm. Çünkü doğal et suyu ile dişleriniz ve kemikleriniz için gerekli olan mineralleri, jelatini ve kollajenleri alırdınız. Limon ilavesiye tam bir C vitamini deposu haline gelir. Isırmaya – çiğnemeye gerek kalmadan tüketebilirsiniz. İçerdiği protein ve minerallerle diş teli ağrısına karşı kendinizi hızlıca toparlarsınız. Karbonhidrat açısından zenginleştirmek isterseniz, çorbanıza ekmek doğramayı düşünebilirsiniz. Böylelikle braketleriniz kırılmadan güvenle tüketebileceğiniz harika bir kıvamı yakalarsınız.

3. Patates yemekleri

Diş teli veya çenenizi ilgilendiren ortodontik tedavide hala doyurucu ve yumuşak yemek mi arıyorsunuz?  Sizler için haşlanmış patates tam da aradığınız şey olabilir. Patateste, diş ve dişetlerinizin sağlığı için bol miktarda bulunan A vitamini, diş minesinin oluşumunu destekleyen keratin’in vücuttaki yapımına sağlar. Ayrıca, diş etinizin yumuşak muköz derisini de korumaya yardımcı olur. Leziz patateslerinizi fırınlayabilir, yağda kızartabilir, buharda pişirebilir ya da kaynatıp haşlayabilirsiniz. İster ana öğün ister garnitür olarak afiyetle yiyebilirsiniz.

4. Balık

Diş teli takanlar için yemek önerileri

Kırmızı veya beyaz eti çiğnerken dişlerinizde oluşan kuvvetli basınç acı veriyorsa, harika bir alternatif balık etine ne dersiniz?  3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bol bol tüketebilirsiniz. Harvard’lı bilim insanları balıklarda bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitlerini tüketen bireylerde, diş eti hastalıklarının daha az gözlenmesinin bağlantılı olduğunu tespit ettiler. Yani, omega 3’ün diş eti problemlere neden olan bakterilerin zararlarına karşı kalkan özelliği gösterdiğini keşfettiler. Vücudumuz için faydalı olan bu omega 3’ü bol miktarda barındıran somon, uskumru, ton balığı ve sardalya aynı zamanda güzel bir D vitamini kaynağıdır. Diş ve diş etlerinizi hastalıklara karşı koruyup, ağız ve diş sağlığınızı iyileştirmede kritik öneme sahip kalsiyum’un vücut tarafından emilip kullanılmasını D vitamini sağlar. Diş teli takıldıktan sonra yumuşak ve kolay tüketilebilir olan balığı rahatça ve güvenle tüketebilirsiniz.

5. Pişmiş sebze

Diş teli takıldıktan sonra çiğ sebze ve meyveyi ısırarak yemekten kaçınmanızı ne kadar istiyorsak, haşlayarak veya pişirerek yemenizi o kadar önermekteyiz.  Çünkü sert besinleri ısırdığınızda, braketlerinizi yerinden oynatabilir veya diş tellerinizin aralarına sıkışıp canınızı yakabilir. Fakat bunları pişirdiğinizde, yeterince yumuşak hale gelirler. Çoğu meyve ve sebzede bulunan C vitamini ve antioksidanlar diş etlerinizi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olurlar.

Geniş yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmanızı sağlayan çok miktarda folik asitle, hücre büyümesini desteklerler. İsterseniz doğrayarak salata veya garnitür olarak çiğ şekild de tüketebilirsiniz. Bunlardan yeterince faydalanabilmek için tabağınızın kenarına gökkuşağı gibi serpiştirebilirsiniz.

6. Yumurta

Endüstriyel yumurta üretim tesisleri bulunan, üretici aileden gelen bir doktor olarak, sağlığınız için her gün 1 yumurtayı tabağınızdan eksik etmemenizi öneriyorum.* Yumurta, dışarıdan hiçbir katkı girilmeden tam bir canlıyı meydana getirebilen, tamamen doğal mükemmel bir besindir. Başlangıcından doğuma kadar olan süreçte canlının büyüme ve gelişimi için ihtiyaç olan her ne varsa kusursuz şekilde karşılar. En yüksek protein kalitesinin, yumurtada olduğu bilinmesinden dolayı genellikle protein kaynağı görülen yumurta ayrıca fosfor açısından da zengindir. Kasiyum + D vitamini +  fosfor, diş ve kemiklerinizin daha dayanıklı olmalarını sağlar. Protein, dişlerinizin sağlığını korurken, çürümeyi de azaltır. İster kahvaltı da ister öğle ister akşam yemeğinizde ya da atıştırmalık olsun her zaman tüketebileceğiniz ekonomik ve kullanım alanı çok geniş bir gıdadır. Ekmekle kıyaslandığında, kilogramı daha ekonomiktir. Onlarca leziz malzemeyle karıştırabildiğiniz yumurta, ortodontik diş ağrılarınızın şiddetli olduğu durumlarda bile sorunsuz tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için doğanın bir mucizesi olan yumurtayı tüketmelisiniz.

* Alerji veya hastalık nedeni ile tüketmemeniz gereken durumlar haricinde, her gün iyi pişmiş olarak 1 adet yumurta sağlığınıza iyi gelir. “T.C. Sağlık Bakanlığı”

7. Smoothie

Braketler ve diş telleri yüzünden besin olarak ne tüketsem diye düşündüğünüzde, smoothie’ler mükemmel takviye besinlerdir. Smoothie’leri yapmak son derece eğlencelidir. Sonsuz çeşitlikte sebze, meyve ve içecek kombinasyonlarıyla asla sıkılmadan tüketebilirsiniz. Vitamin ve mineral cenneti olan smoothie soğuk tüketildiğinde, diş tellerinizin gerginliğini azaltıp ağrıyan dişlerinizde rahatlama sağlayabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenizi sağlayan smoothie’lerinizi istediğiniz her yerde tüketebilmek için yanınıza almanız da çok kolay.

 

İstanbul’da ortodontik tedavi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı oluyoruz.

Diş telleriniz varken, yeme içme esnasında zaman zaman üstesinden gelinmesi gereken durumlar oluşabilir. Diş teli takıldıktan sonra ne yemeli? sorusuna cevaben hazırlamış olduğumuz bu detaylı listenin sizlere hem diş ve beden sağlığınızda hem de lezzetli seçenekler sunmada faydalı olacağını düşünüyoruz. Çapraşık dişlerinizin inci gibi düzgün sıralanmış hali alırken, kendinize acımasızca davranmanıza gerek olmadığını anlatmaya çalıştık. Umarız, diyetinizde yapacağınız bu değişimi sağlığınıza yapacağınız bir yatırım fırsatı olarak görür ve hayat boyu faydalanabilirsiniz.

 

Eğer,  diş teli veya şeffaf plaklarla ortodotik tedavi olmayı düşünüyor ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya sorularınız varsa bizi arayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman sizlere bu konuda yardımcı olacak ve endişelerinizi giderecektir. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği diş telleriniz takıldığı andan çıkartıldığı ana kadar hatta çok daha fazlasında sizlere yardımcı olabilmek için İstanbul Bakırköy’de ortodonti ve estetik diş hekimliği hizmeti vermektedir.

Hayat boyu özgürce gülümsemeniz dileğiyle,

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN

Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 2010 yılında Fakülte 2. si olarak mezun olmuştur. Ortodonti Uzmanlığını 1.'likle kazandığı Atatürk Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Eskişehir Osmangazi Ünivesitesinde Ortodonti Anabilim Dalı'nda 2016 "Yrd. Doç. Dr. - Doktor Öğretim Üyesi" ünvanını almıştır. Ortodonti alanında çok çeşitli yurt içi / yurt dışı uluslararası kongre-sempozyum-seminerlerde konuşmalar yapmakta ve ders vermeye devam etmektedir. Her yaşta yüz öncelikli ortodonti, invisalign, ortognatik cerrahi (çene ameliyatı), gülüş tasarımı, şeffaf plak, çene üzerine uzmanlığı vardır. 2019 yıldından beri Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği'nde hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın