in

Koronavirüs ve Diş Tedavisi Tedbirlerimiz

Koronavirüs Diş Tedavisi Tedbirlerimiz (Covid-19)

Koronavirüs (covid-19) diş tedavisi hizmetlerinde sizleri, toplumumuzu ve tüm sevdiklerimizi koruyabilmek  en öncelikli hedefimizdir. Bu zorlu dönemde korona virüse karşı dezenfeksiyon ve sterilizasyon ile koruma sağlayabilmek için :

gibi çok değerli bilgi kaynaklarımızın verdikleri önerileri yakından takip ettik. Tavsiyeler doğrultusunda Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimizde aşağıda açıklanan covid-19 tedbirlerimizi aldığımızı bildirmek isteriz.

Korona virüs pandemisinin başladığı ilk günden itibaren bakanlığımızın önerileri doğrultusunda acil vakalar için açık tutmaya çalıştığımız Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği’mizde, Covit-19 kontrollü normalleşme adına tüm sterilizasyon ve dezenfeksiyon tedbirlerimizi alıp 09:30-19:30 saatleri arasında pazartesi-cumartesi tam zamanlı hizmetimize devam etmektedir.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği Olarak Covid -19 Pandemisi Sırasında ve Sonrasında Tedavi Hizmetlerimizde Sağladığımız Standartları Sizlerle Paylaşmaktan Memnuniyet Duyuyoruz.

Korona Virüs Salgınında Diş Tedavisi Hizmeti Veren Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği’mizde:

Korona virüs salgını döneminde “Online Muayene” sistemini hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yazılımını tamamen kendimiz geliştirdiğimiz online muayene sistemimizde günlük 10 online hasta için uzaktan muayene kapasitemiz bulunuyor.

“Böylelikle kliniğimize uğramadan da muayene gerçekleştirebilirsiniz.

Doktorumuzun sizlerle yüz yüze video konferans online muayene gerçekleştireceği bu sistem hakkında detaylara ulaşmak için tıklayabilirsiniz. Ayrıca telefon, whatsapp ya da web sayfamızdan da fiziki muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

Tüm amacımız, siz kliniğimize gelmeden hakkınızda bildiklerimizi arttırmak ve böylelikle klinik ziyaret sürenizi ve sayınızı azaltmaya katkı sağlamaktır.

Hastaneler ve poliklinikler gibi hasta-hekim sirkülasyonunun fazla olduğu yerlere göre butik muayenehane olmamızın ön plana çıkarttığı en büyük avantajımız:

“Kliniğimiz sınırlandırılmış 2 koltuk ile hizmet vermektedir.”

yani poliklinik gibi kalabalık olmayıp çoğunlukla tek koltukta hizmet vermekteyiz. Sadece sınırlı durumlarda birbirinden bağımsız odalarda birer  hastamızla ilgileniyor olacağız (Maksiumum anlık tedavi kapasitesi 2 kişiyle sınırlıdır).

Günlük sınırlı sayıda randevu gerçekleştirirken, sağlığınızı maksimum düzeyde önemsiyoruz. Hekim ve personelin günlük durum takibini (ateş ölçüm, halsizlik, vs) gerçekleştiriyor ve kayıt altına alıyoruz. 

Covid-19 Virüs Salgınında Diş Tedavisi için Bekleme Odası – Giriş – Tuvaletlerde Aldığımız Tedbirler

 1. HES kodu mecburidir.
 2. Covid-19 virüs salgını döneminde kliniğimize hasta olarak geldiğinizde sizlere galoş ve maske veriyoruz.
 3. Koronavirüs döneminde refakatçisiz hasta kabulü yapıyoruz.
 4. Kliniğe giriş ve çıkışlarda hastalarımıza koronavirüs için el dezenfektanı veriyoruz.
 5. Hastalarımızı bekleme salonumuzda bekletmeden doğrudan muayene odasına alıyoruz.
 6. Bekleme salonundaki koltukların önerildiği gibi deri kaplı olması sayesinde temizlenebilirlikleri maksimum olduğunu
 7. Koronavirüs bulaş riskini azaltabilmek ve klinik dezenfeksiyon – sterilizasyon protokollerimiz için aşağıdaki hizmetlerimizi üzülerek kaldırdığımızı belirtiriz:
  • Bekleme salonumuzdaki dergi, gazete ve broşürler
  • Mutfak ikramları
  • İkram amaçlı bulundurulan otomatik su, çay, kahve malzemeleri
  • Süs eşyaları, biblo türü genel temizliği etkileyecek nesneler
 1. Tek temas edebileceğiniz yer olan kayıt ve onam formlarınızı imzalarken kullanacağınız kalemi ise sizlere hediye ediyoruz.
 2. İçeriye temiz hava girişi olacak şekilde havalandırma sağlanmaktadır.
 3. El dezenfektanlarımızı rahatlıkla ulaşabileceğiniz ortamlara yerleştirdik.
 4. Türk Diş Hekimleri Birliğinin Covid-19 önerisine uyarak, klimalarımızı hastalar içerde olduğu süreçte çalıştırmıyor, iki hasta müdahalesi arasında yeterli hava sirkülasyonu sağlanma amaçlı çalıştırıyoruz. Sizler klinikte olduğunuz süreç boyunca klinikte klimalarımız kapalı, bol miktarda bulunan pencerelerimiz ise gün boyu açık bulunmaktadır.
 5. Covit-19 pandemisi döneminde sosyal mesafeye dikkat etmekle birlikte yakın temaslara karşı doktorlarımız ve yardımcı personellerimiz tam boy koruyucu tulum, FFP3 (n99) maske, bariyer, bone, eldiven ile hizmet vermektedir.
 6. Tuvalet ve lavabo bölümlerinde düzenli aralıklarla çamaşır suyu ve ULV sisleme (ultra ince sisli – aerasol – dezenfeksiyonu) cihazı ile dezenfeksiyon yapılmaktadır.
 7. Tuvaletlerimizde tek kullanımlık tuvalet örtülerimiz bulunmaktadır.
 8. Tuvaletlerimizde havalandırma sistemimiz bulmaktadır.

Korona Virüs Salgınında Diş Hekimi Muayenesini Gerçekleştirdiğimiz Odalarımızda Aldığımız Tedbirler

 1. Korona virüs salgınında diş hekimi muayenehanemizde her sabah ve her hasta arasında 15 dakika boyunca havada askıda kalıp, yüzeye yapışan virüslere ve bakterilere öldürücü etkili fakat insan sağlığına zararı olmayan ulv sisleme (ultra ince sisli – aerasol – dezenfeksiyonu) ile etkili bir dezenfeksiyon (hipokloroz asit içerikli) gerçekleştirmekteyiz.
 2. Tüm ağız içi kullanılan aletlerin sterilizasyon poşetini sizin yanınızda açıyoruz. Sadece ekipmanlarla yetinmiyor havanın dezenfeksiyonunu da sisleme yoluyla gerçekleştiriyoruz.
 3. Her bir muayene odamızda yalnızca tek bir hasta bakımı gerçekleştirilmektedir. Yani aynı odada birden fazla hasta koltuğumuz bulunmamaktadır.
 4. Muayene odamızda yalnızca siz, yardımcı asistanımız ve doktorunuz bulunmaktadır.
 5. Hasta ve hekimin temas edebileceği tüm yüzeylerde dezenfektanlar ile ideal sürelerde dezenfeksiyon uygulanmaktadır.
  • Kapı kolları
  • Çekmece kulpları
  • Sabit el aleti hortumları
  • Aydınlatma anahtarları
  • Röntgen cihazlarımızın temas eden tüm yüzeyleri
  • Işıklı dolgu cihazımızın tamamı,
  • Hasta baş boyun yaslama kafalıkları

gibi yerler koronavirüs’e karşı %70’lik alkol ile temizlenip sterilizasyon sağlanmaya çalışılmaktadır.

 1. Bu olağan üstü korona virüs salgın günlerinde her türlü ihtimale karşı tüm kişisel koruyucu ekipmanlarımız tüm çalışanlar için stoklu olarak bulunmaktadır.

Corona Virüsten Korunmak için Randevu ve Hasta Kabulüne Yönelik Aldığımız Tedbirleri

 1. Corona virüs döneminde hastalarımızın diş ile ilgili ilk hikayelerini kliniğe gelmeden online muayene veya telefonla konuşarak değerlendiriyoruz.
 2. Her hastamızın yaşını, kullandığı ilaçları, son iki hafta içindeki sağlık durumunu, önceden hazırladığımız bir formda kayıt altına alıyor ve hastalarımızdan onay
 3. Hasta kliniğe girmeden önce temassız ve uzaktan ateş ölçümünü yapıyoruz.
 4. Kliniğimize gelmeden önce tuvalet ihtiyacınızı karşılamanız sizler için faydalı olacaktır.
 5. Corona virüsten korunmak için hastalarımızı bekleme salonunda bekletmeden doğrudan muayene odasına alıyoruz.
 6. Bu dönemde refakatçi hasta kabulü yapamıyoruz. Eğer fiziksel engel gibi özel bir durum varsa ve mecburen refakatçi gerekiyorsa lütfen önceden kliniğimize bildiriniz.
 7. İki hasta randevusu arasında sterilizasyon ve dezenfeksiyon için en az 15 dk. ara veriyoruz.
 8. Yoğun işlem gerektiren ve aerosol oluşturacak işlemleri son randevu olarak düzenliyoruz.
 9. Randevu zamanından en fazla 5 dakika öncesinde klinikte olmanızı rica ediyoruz.
 10. Kliniğimize gelirken yanınızda ihtiyaç fazlası paket, çanta ve ekstra ekipman getirilmemesini rica ediyoruz.
 11. Eğer yanınızda taşımak zorunda oluğunuz çanta ya da başka bir ürün var ise bunları izole edebilmeniz için sizlere koruma amaçlı poşet temin ediyoruz.
 12. Corona virüsten korunmak içim kliniklerde gün içindeki kişi sirkülasyonunu azaltmak amacıyla diş deposu ve diş laboratuvarı ile ilgili ziyaretler için iletişim planlaması yapıyoruz.

Korona Virüs ve Diş Hekimliğinde Tedavi Protokollerimizde Aldığımız Tedbirler:

 1. Korona virüs tedbirleri öncesinde de diş hekimliğinde Dijitalleşmeye büyük önem veren kliniğimizde, geleneksel diş ölçüsü yerine olabildiğince 3 boyutlu dijital ağız içi tarayıcımızla kayıtlarınızı en kısa sürede alıyor ve işlemlerinizin önemli bir kısmını bilgisayar ortamında gerçekleştiriyoruz.
 2. Ortodontik tedavide şeffaf plaklarınızı el değmeden tamamen bilgisayarlarda planlıyor, el değmeden 3 boyutlu yazıcılarda üretiyoruz. Her bir plağı steril poşetinde sizlere teslim ediyoruz.
 3. Protezlerinizi aynı şekilde bilgisayar aracılığıyla üretip insan temasını azaltabiliyoruz.
 4. Tedavi protokollerinde yer alan hasta bakma süreleri Sağlık Bakanlığı, Türk Diş Hekimleri Birliği ve FDI’in belirlediği korona virüs ve diş tedavi sürelerin ortalamasına ek olarak; odanın hazırlanması, dezenfeksiyon ve ortamın havalandırılmasını sağlamak amacıyla her tedavi başına 15 dk. daha uzatılmıştır.

Covid-19 Pandemisinde Diş Tedavi İşlemleri Sırasında İzlediğimiz Tedbirler, Kurallar Ve Aşamalar

 1. İşlem öncesinde antiseptikli ağız gargaraları veriyoruz ve böylelikle dezenfeksiyon ile covid-19 pandemisine karşı diş, ağız, tükürük ve havadaki olası koronavirüs bulaş ihtimalini azaltıyoruz.
 2. Tedavi sürecinde çalışılan klinik kapımızı kapalı tutuyor ve aerosolün diğer klinik bölümlerine yayılmasını önlemeye çalışıyoruz.
 3. Hekim ve personelimizle Covid-19 virüs pandemisine karşı üst düzey koruma sağlayan 3M N99 ya da FFP3 maskelerimizi ve 3M tam boy çalışma tulumlarımızı giyerek hazırlanıyoruz.
 4. Laboratuvardan gelen işlerin dezenfeksiyonu sağlanmadan hastalarımızla temas ettirmiyoruz.
 5. Klinik oda kapılarımız dışında zorunlu olmadıkça hiçbir kapıyı kapatmıyoruz.
 6. Temizliği tamamlanmış ve hijyeni sağlanmış diş hekimi koltuğuna tek kullanımlık başlık örtüsü kullanıyoruz.
 7. Covid-19 pandemisinde diş işlemleri esnasında türbinli el aletlerimizden ortaya çıkabilecek su ve aerasol için tükrük emiciyi, 2. bir yüksek hacimli tahliye cihazı olan profesyonel cerrahi aspiratör (su ve hava emme sistemi) ile destekleyip yüksek debi ile kirli hava çekişi yapmaktayız. Bu emilen kirli havayı ise doğrudan klinik dışına ve güvenli bir alana egzozla atmaktayız.
 8. Kliniğimizde hasta ağzında işlem yapılacak yeri izole edebilmek için uygun vakalarda lastik bariyer uygulayıp (rubber dam) risk faktörlerini azaltmaya çalışıyoruz.
 9. Çapraz enfeksiyon kontrolü açısından dört el çalışma prensibini Yani, hekim sizle ilgilenirken ihtiyaçlarına karşılık etrafıyla temasını kaldırmak için eğitimli yardımcı personellerimiz durumun filtrelenmesini sağlıyorlar.

Yeni Tip Coronavirüs Salgını Döneminde Diş Tedavi İşlemleri Sonrasında İzlediğimiz Tedbirler, Kurallar ve Aşamalar

 1. Yeni Tip Coronavirüs salgını döneminde hasta sonrası en az 15 dk boyunca muayene odamızda dezenfeksiyon ve sterilizasyon protokollerimizi uyguluyor ve temizlenmiş bir ortamda yeni hasta kabulüne uygun hale getiriyoruz.
 2. Her hastadan sonra örtü ve bariyerleri değiştiriyoruz.
 3. Bakteri-virüs ve mantarların zemine çökebilme ihtimalini göz önünde bulunduruyor ve her hasta sonrası zemini çamaşır suyu ile yeniden temizliyoruz.
 4. Yeni Tip Coronavirüs ile savaşmak için Ulv Sisleme (ultra ince sisli – aerasol – dezenfeksiyon) işlemimizi tekrarlıyoruz.
 5. Tüm kirli el aletlerini steril paketli yenileriyle değiştiriyoruz.
 6. Havalandırmaya koronavirüs korunmasına destek olması için klimalarımızı devreye sokuyoruz.
 7. Hekim ve asistanlar olarak tek kullanımlık koruyucu kıyafetlerimizi yenileriyle değiştiriyoruz.
 8. Yeni tip Coronavirüs salgınına karşı doktorlar ve personeller olarak %70’lik alkol ile ellerimizin dezenfeksiyonunu sağlıyoruz.
  • Hasta koltuğunun temas yüzeyleri
  • Kreşuvar (tükürme kısmı)
  • Sabit el aleti hortumları
  • Röntgen cihazlarımızın temas eden tüm yüzeyleri
  • Işıklı dolgu cihazımızın tamamı,
  • Hasta baş boyun yaslama kafalıkları %70’lik alkol ile dezenfekte edilmektedir.
 1. Hasta işlemi sonrasında aletlerimizi 10-15 saniye boş çalıştırarak sisteme taze hava ve suyun gelmesini sağlayarak arınmasını sağlıyoruz.
 2. Ödemelerinizde para ile temas etmek veya pos makinesine dokunmak istemiyorsanız temassız dijital bankacılık hizmetlerimizden (EFT, Havale) yararlanabilirsiniz.

Tüm bunları sağlarken, koronavirüs döneminde sizlere ikram etmekten hoşlandığımız sıcacık bir çayımızı ya da 40 yıl hatırı olacak enfes kahvemizi ikram edemediğimiz için üzgünüz. Fakat, bu günler geçtiğinde fazlasıyla telafi edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği Ailesi

Özgürce Gülümsemenin En Doğal Yolu

Bakırköy Ortodonti Kliniği Online Muayene

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak İstanbul, Bakırköy’de sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtiriz.

Hemen şimdi, kliniğimize gelmeden online muayene olabilirisiniz. Bunun için online muayene formunu doldurun. Teledentistry ekibimiz inceledikten sonra sizlere en kısa zamanda geri dönüş yapacaktır.

Bizi instagram’dan ve Youtube’tan takip etmeyi unutmayın.

Hayat boyu özgürce gülümsemeniz dileğiyle,

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Bakırköy Ortodonti

Yaprak Porselen Bakırköy