in

Ramazan’da Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

Herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

İçinde bulunduğumuz kutsal ramazan ayının güzelliğiyle birlikte, hepimiz bu zorlu Covid 19 virüsü sürecini bir an evvel başarıyla atlatıp, insanlık olarak arınmış olarak çıkmayı istiyoruz. En kısa zamanda eski güzel günlerimize sağlıklı bir şekilde geri dönebilmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Şimdi Ramazan’da  ağız ve diş sağlığı bakımıyla ilgili sizlerden gelen soruları cevaplayalım.

Ramazan ayında özellikle beslenme alışkanlıkları olmakla birlikte hayatımızda birtakım değişiklikler meydana gelir. İnsan vücudu rutin hayatında belli bir düzene alıştığından dolayı yemek düzeni, uyku saatleri vs gibi değişikliklerden sonra bir adaptasyon sürecine girer. Bizler özellikle ağız ve diş sağlığı anlamında bu adaptasyon sürecini sağlıklı şekilde atlatabilmeniz için birkaç ufak hatırlatmada bulunmak istiyoruz.

Ramazanda diş fırçalamanın önemi nedir?

Oruç süresince vücuttaki su miktarı yavaş yavaş azalacağından bir süre sonra ağız kuruluğu meydana gelir. Tükürüğün yıkama etkisinin azalmasıyla birlikte ağızdaki mikroorganizmaların asit üretme özellikleri artacağından dişler çürümeye çok daha yatkın hale gelecektir. Aynı zamanda bakteri florası, zayıf hijyen varlığında artabilir ve ağız kokusu (halitosis) oluşumu meydana getirebilir. Diş etleri de bu durumdan nasibini alarak ödem, kanama ve dişeti kabarıklıkları oluşmasına neden olabilir. Kanamalı diş eti koku oluşumunu tetikler. Tüm bu süreçten zarar görmek istemiyorsak dişlerimizi fırçalamalıyız.

Ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Kokunun kaynağı %90 oranında ağız ve diş bölgesi kaynaklı olsa da üst solunum yollarından (%8) veya diğer etkenlerden (%2) yani mide bağırsak sisteminden, hastalıktan, ilaçlardan veya tüketilen gıdalardan da kaynaklanabilir.

Ağız kokusu ramazan dönemine has değil de genel olarak mevcutsa durum daha bir ciddiyet kazanır. Yani akciğer, mide ve bağırsak kaynaklı olabilir.

Örnek vermek gerekirse, aseton kokusuna benzer bir koku aklımıza şeker hastalığını getirebilirken, hafif tatlımsı veya küf kokusu da karaciğer problemlerinden kaynaklanır. Çürümüş yumurta kokusu ise siroz hastalığının belirtisi olabilir.

Bu dönemde sigara veya koku salan soğan sarımsak gibi sülfürik bileşikli gıdalara dikkat edilmelidir. Örneğin sarımsak içerisindeki allil metil sülfit” mideden kana karışır ve dolaşım sisteminize girer. Yani vücudumuzdaki kanımız sülfür kokmaya başlar ve terlediğimiz anda veya nefes alıp verirken kandaki sıvı bezlerinden çıkarken sarımsak kokusu yani kükürtlü koku da açığa çıkar. Atılma süresi ise tüketim ve karaciğer – böbrek sağlınıza bağlıdır.

Ramazanda oluşan ağız kokusunu gidermek için ne yapabiliriz?

Ağız kokusu giderici tedbir olarak ağız ve diş sağlığınızdan başlamak aslında çok kolay, hadi bunlardan bahsedelim.

Sahur ile başlamak gerekirse. Ramazan boyunca gün içerisindeki susuzluğu azaltmak amacıyla muhakkak yeterli miktarda sıvı alımını sağlamamız lazım. Bunun dışında kalsiyum ve fosfordan zengin yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerinin tüketimi de ağız pH’ını dengelemeye yardımcı olarak çürük riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Reçel ya da marmelat gibi şeker içerikli gıdaların tüketimi aşırıya kaçmamalıdır. Çürük yapıcı bakteri ortamda bulunmazsa koku da oluşamaz.

Diş sağlığınız için sahurda ne yemeli içmeli?

Ağız kokusunun önüne geçebilmek için sahurda yiyecek ve içeceklerimizin yanına maydanoz, limon, yeşil çay, kakule çayı, nane, karanfil çiğnemek veya zencefil kökü çayı eklemek işinize yaracak basit ve etkili çözümler olabilir.

Ramazan da ağız ve diş sağlığı bakımı nasıl olmalı?

Ve tabii ki olmazsa olmaz en az 2 dakika boyunca diş fırçalama, dil fırçalama ve diş ipi kullanılmalı ve bu işlem muhakkak sahur sonrasında yapılmalıdır. Sahurdan önce yapılması, ağzımızda biriken besin artıklarını asla temizleyemez.

Unutmamalıyız ki ağızdaki zararlı mikroorganizma sayısı ne kadar az olursa ağız ve diş sağlığımız da o kadar iyi olur.

Diş sağlığı için iftarda ne yemeli?

Ramazanda tüm gün susuz ve gıdasız kaldık, şimdi ise iftar zamanı. Tükürük miktarınızı ve kalitesini arttırmak öncelikli hedefimiz. Bunun için vücudun su kaybını dengeleyecek şekilde sıvı takviyesi almamız ve eksiği kapatmamız gerekli. Bunu yaparken mümkün mertebe asitli ve şekerli gıdalardan uzak durmanızı diş hekimi olarak öneriyorum. Aynı zamanda lokmaları küçük küçük yemek ve çok çiğnemek de tükürük miktarının artmasını uyaracağından aceleyle hızlı hızlı yemekten uzak duralım.

İftar ile sahur vakti yakın olduğunda bazen uyuyup yeniden uyanmak yerine sahur vaktine kadar beklemeyi tercih ettiğimiz zamanlar oluyor. Böyle olduğunda diş fırçalama ihmal edilip yeniden sahur sonrasına bırakıldığında aslında günde 1 kere fırçalamış oluyorsunuz. Bu ihmale düşmeden, iftar sofrasından kalktıktan hemen sonra muhakkak dişlerimizi yeniden fırçalayalım. Aşırı pütürlü yapısıyla bakteri tutma özelliği çok yüksek olan dil de arkadan öne doğru olacak şekilde fırçalanmalıdır.

Diş teli takanlar için yemek önerileri 

Diş teli tedavisi gören hastalarımıza önerdiğimiz birbirinden harika 7 yemek çeşidi için tıklayın.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Bizler diş hekimi olarak bu konuda bir yorumda bulunamayız.  Diyanet fetvasında gerekli açıklamaları yapıyor.

Ağız kokusu geçmiyorsa neden olabilir?

Tüm bunlara rağmen geçmeyen ağız kokularında, ağızınızdaki mevcut çürükler, eğer varsa protezler ve bu protezlerin ağız dokularınız ile uyumu, diş taşları, bazen yukarıda bahsettiğimiz mide-bağırsak gibi lokalize olmuş sindirim sistemine bağlı birtakım rahatsızlıklar düşünülebilir.

Unutmamalıyız ki birçok insan ağız ve diş sağlığı için ayırdığı vakti arttırdığında vücut kendi kendini iyileştirme yoluna gidecektir.

Herkese bembeyaz, sağlıklı ve mutlu gülüşler dilerim.

Diş Hekimi Ayşe Nur KAHRAMAN

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği

Bakırköy, İstanbul

Ayşe Nur KAHRAMAN & Diş Hekimi tarafından kaleme alınmıştır.

Dt. Ayşe Nur Kahraman Bakırköy, İstanbul’daki kendi özel diş kliniğinde eşiyle birlikte hizmet vermektedir. Dr. Fatih ile evli ve 2 erkek çocuk annesidir.

Dijital Gülüş Tasarımı
Ortodonti
Estetik Lamineler
İmplant
Ortodonti
Kanal Tedavisi
İleri Cerrahi İşlemler
konularındaki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

1.8k Puan
Upvote Downvote

Diş Teli Çeşitleri: Senin için En İyisi Hangisi?

Porselen Lamina