fbpx
Online Randevu
İletişim:

0212 570 00 33

Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: 09:30 - 19:30

ONLINE MUAYENE

Teledentistry ile tanışın (Yeni!)

İletişim:

0212 570 00 33

Çalışma Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: 09:30 - 19:30

ONLINE MUAYENE

Teledentistry ile tanışın (Yeni!)

İmplant

İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

Hayatınızı mutlu bir gülümsemeyle değiştirin!

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş köküdür. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığından, implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılmaktadır ve implantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. Diş hekimliğinde çok yaygın kullanım alanı bulma nedeni; tek diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olmasıdır. Bu uygulama, komşu dişlere hiç müdahale edilmeden gerçekleştirilir. Gerek çiğneme hissinin normale en yakın olması, gerekse diğer dişlere müdahale etmeden tedavi imkanı yaratması; yaşadığımız yüzyılda implant içeren yöntemleri, en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

Diş Hekimi
  • Ayşe Nur
  • Kahraman

Diş implantlarının avantajları nedir?

Özellikle uzun yıllardır dişsiz olan hastaların mevcut protezleri kemikte değişim devam ettiğinden dolayı zamanla uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara neden olmaya başlar. İmplant üstüne yapılan protezler sabit bir temelin üstüne yapıldığı için hareket etme veya ağızdan çıkma özelliği bulunmamaktadır. Hareketli protez istemeyen veya kemiğin tutuculuğunu kaybettiği kişilerde uygulanabilir.

İmplant Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant bakımı ve ağız hijyeni tedavi sonrası önemli bir konudur. Normal dişlerde yaşanan sağlık sorunlarının tamamı implant dişlerde de görülür. Etkili bir temizlik yapılmaması durumunda implantlarda sırasıyla; şişlikler, kızarıklıklar ve sonunda da kanamalar başlayabilir. Süreci kemik erimesi takip edebilir ve bu aşamanın sonunda da implant kaybı yaşanabilir. Bu sorun kısa süre içerisinde sağlıklı dişlere de etki edebilir ve çürüğe bağlı diş eti problemleri yüzünden ciddi kayıplar yaşanabilir.

Tedavinin sonunda diş hekimi tarafından verilecek uygun temizleme teknikleri ve kullanılması gereken yardımcı malzemeler eşliğinde implant bakımı yapılabilir. Özellikle tedavi süresince iyileşmeyi engelleyici özellik gösteren sigara kullanımından mutlak suretle kaçınılmalıdır. Asitli içeceklerin aşırı tüketimi implant uygulamasının kullanım süresinin kısalmasına neden olabilir.

İmplant tedavisinin ardından geçecek ilk 48 saat çok önemlidir. Bu süre içinde implant dişlerin üzerine baskı uygulanmaması gerekir. Ağız içi basıncın dengelenebilmesi ve ilk 24 saat çalkalama yapılmaması kullanım süresinin uzaması üzerinde de etkilidir. İmplant diş sahiplerinin dişlerini fırçalarken rahat ve yumuşak hareketlerle kontrollü bir temizlik yapması önerilir. Vidalama bölgesinde yaşanacak şişlikler buz tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

Bütün işimiz Diş !

A'dan Z'ye Ağız-Diş Sağlığı & Estetik

Hayalinizdeki gülümseme için harekete geçin!

Randevunuzu hemen oluşturun.