in

Diş Teli Nasıl Takılır?

Öncelikle, eğer bu yazıyı okumaya karar verdiyseniz kendi ağız, diş ve çene sağlığınıza yapmayı planladığınız yatırımdan dolayı diş hekimi ve ortodonti uzmanı olarak sizleri tebrik ederim. Diş teli tedavisi hakkında en çok merak edilen soruların başında

“Diş teli tedavisinde beni neler bekliyor?” ya da “Diş teli nasıl takılır?”

gibi sorular gelmektedir. Ortodonti uzmanıyla gerçekleştirdiğiniz bu randevuda asla korkmanıza veya endişelenmenize gerek olmayacak.

Şimdi rahatlayın!

Mesleği yalnızca dişlerin konum bozukluklarını ve çeneleri kapsayan problemleri düzeltmek olan ortodontist, tüm taleplerinize çözüm sunabilecek en yetkin uzman diş hekimidir. Ortodonti tedavisine başlamayı düşünenler için aşama aşama nasıl diş teli takıldığından bahsedelim.

Şeffaf Plak ve invisalign merkezi istanbu, Kahraman Ortodontil

Ortodontik tedavi öncesinde yapılan ilk muayene, tedavinizin planlanma aşamasındaki en önemli basamaklardan biridir.

Diş teli tedavisi aşamaları:

Diş tellerini taktırmadan önce yapılması gerekenler:

En başta genel diş hekimi muayenesi olmanız gerekir. Ortodonti tedavisi öncesinde ağız hijyeniniz olabilecek en iyi standartlara yükseltilmelidir. Mevcut dişlerde çürük varsa, tel tedavisi sürecinde çürüğe müdahale edilmesi zor olacaktır. Çürükleriniz ilerlemeden dolgularınızın tamamlanması çok daha sağlıklı olacaktır.

Diş eti problemi veya dişeti kanaması yaşıyorsanız diş eti rahatsızlığınız tedavi edilmeli ve diş eti sağlığınız kontrol altına alınmalıdır. Diş taşı yani tartar şikâyetleriniz varsa yine ortodonti öncesinde dişlerin temizlenmesi gereklidir. Aksi taktirde, braket dediğimiz küçük düğmeciklerin dişlerinize yapışmasında sıkıntılar oluşup, sık sık braketlerinizin kopması veya düşmesiyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda mevcut diş taşlarınız ortodontik hareketleri kısıtlayacağından tedaviniz hız kaybedebilir.

Detertraj (diş taşı temizliği) periodontal tedavi:

Ortodontik öncesinde ağız ve diş sağlığı bakımı tamamlanmalıdır.

Ortodontist ile ilk randevunuza giderken nelere hazırlıklı olmalısınız?

Ortodontistiniz ile ilk muayenenizde, öncelik ağız içi ve dışı muayene işlemleri kapsamlı şekilde yapılacaktır. Mesela, şimdiye kadarki yutkunma veya solunum alışkanlıklarınız hakkında incelemelerde bulunup sizlere tavsiyeler verebilir. Dişlerdeki çapraşıklık, konum bozukluğu, dişler arasındaki boşluklar tek tek değerlendirilecektir.

Dişlerinizdeki çapraşıklık farklı açılardan değerlendirilir.

Doktorunuz ağız içi muayenede dişlerinizin detaylı incelemesini yapacak,  dişlerinizin yalnızca görünen kısımlarını değil diş köklerinizi de incelemek isteyecektir. Diş köklerinizin ortodontik tedavi için uygunluğunu değerlendirmek amacıyla panoramik röntgene ihtiyaç duyacaktır. Eğer son 3 ayda çekilmiş bir röntgeniniz var ise, doktorunuza bu durumu bildirirseniz ekstra radyasyon dozu almamış olursunuz. Panoramik röntgen sayesinde tüm çene yapısının, kemik kalitesinin ve diş köklerinin tel tedavisine uygunluğunun değerlendirilmesi, olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır.

Panoramik röntgen değerlendirilmeden sağlıklı bir  ortodontik tedavi planlanamaz.

Uzman doktor, diş ve diş köklerinizi inceledikten sonra çene kemiklerinizin baş bölgesindeki konum problemlerini tespit edebilmek amacıyla başınızın yan bölgesinden çekilen lateral sefalometrik radyografiye ihtiyaç duyacaktır. Lateral Sefalometrik röntgen sayesinde alt ve üst çenenizdeki iskeletsel problemler ortaya çıkartılacaktır.

Ortodontik tedavi öncesinde çekilen sefalometrik röntgen ile dişlerinizi, çenelerinizi ve baş boyun bölgenizi analizlerle detaylıca değerlendirebiliyoruz.

Ortodontik Tedavi Öncesi Sefalometrik Analiz

Doktorunuzun yapacağı sefalometirik analiz sonrasında ortodonti uzmanınız, çenelerinizin birbirine göre ileri – geri pozisyonunu veya dikey yöndeki problemlerini onlarca parametre üzerinde ortaya çıkartacaktır.

Ortodontik Tedavi Öncesi Sefalometrik Analiz Datalarının Toplanması

Unutmayın, bu parametreler röntgen olmadan değerlendirilmesi mümkün olmayan analizler olup ortodontik tedavinizin kalitesini kesinlikle arttıracaktır.

İhtiyaca göre posterior-anterior sefalometrik röntgen ile üst veya alt çene darlığı probleminiz net olarak tespit edilecektir. Teşhis, ortodontik tedavinin en önemli kısmıdır. Doğru teşhis ise hızlı, etkili ve kalıcı ortodontik tedavi olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında ileri düzeyde ortodontik diş ve çene bozukluğu olan bireylerde üç boyutlu tomografiden yararlanmak gerekebilir.

İleri düzey iskeletsel anomalilerde tomografi ile dijital ortodontik tedavi planlaması ve üç boyutlu fotoğraf analizi yapılmaktadır.

İskeletsel problem tespit edilirse, (çene darlığı, alt çene ileriliği, üst çene geriliği vb.) diş telinin yanı sıra tedavi sürecinde çene tedavisi olmanız da gerekebilir. Ortodonti uzmanınız muayene esnasında sizlerle detayları paylaşacaktır.

Diş teli öncesi-sonrası için ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar kayıtları alınır. Diş teli tadavisinin öncesi ve sonrasını karşılaştırmaya imkan sağlayacak bu fotoğraflar oldukça önemlidir.

Planlama öncesinde son olarak, dijital ağız içi taraması yapılır. Böylelikle tüm dişlerinizin çenedeki pozisyonları 3 boyutlu olarak belirlenir. Tüm datalar birlikte harmanlanarak tedavi sonunda dişlerinizin nasıl olacağı dijital ortamda tasarlanır. Planlamanıza göre tedavi rotaları oluşturulur.

Ağız içi dijital kayıt alınır ve tüm yapılar bilgisayar ortamına aktarılır, planlamaya eklenir.

Sizi daha iyi tanıyabilmek için, doktorunuz sizden anamnez alır. Ailevi soy geçmişiniz ve genel sağlık durumunuz tedavi planı üzerinde oldukça yüksek bir öneme sahiptir.

Ortodonti Uzmanı tarafından planlanmayan ve/veya uygulanmayan tedaviler ile planlama ve tedavi sürecinde yapılan hatalar sıklıkla geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır.

Yüz öncelikli ortodontik tedavi planlaması, uzman doktor tarafından dikkatlice yapılır. Ortodonti uzmanı, ortodontik tedavi planlamasını yapabilecek tek yetkili kişidir.

Her ortodontist birer diş hekimidir, ama her diş hekimi bir ortodontist değildir.

Ortodonti uzmanınızı belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlara değinirsek (Ortodontist Bul) :

Ortodontist, yani ortodonti alanında uzman diş hekimi arıyorsanız bu ortodontist sorgulama linkini tıklayıp Türk Ortodonti Derneği’nin  (TOD) web sayfasında size en yakın uzman ortodontisti bulabilirsiniz.

  • Diş doktorunuz, Ortodonti ihtisasını tamamlamış “Ortodonti Uzmanı” yetkinliğine sahip uzman diş hekimi mi?

Ortodonti uzmanlığı uzun süren yoğun bir eğitim gerektirir. Yaklaşık 4-6 yıl süren ihtisasın uzun sürme nedeni ise çok sayıda farklı vaka planlanması ve tüm hastaların tedavisinin tamamlanmasının gerekliliğidir. Bu süreçte hastaların aynı ortodonti uzman adayı tarafından başından sonuna kadar ilgiyle takip edilir ve kendi öğretim üyesi tarafından tedavinin sonucunun onaylanması vakit alır. Başarıyla ortodonti hastalarını tamamlayan ortodonti uzmanlık adayı, uzmanlık tezini sunduktan sonra sağlık bakalığınca “Ortodonti Uzmanı” ünvanına kavuşur.

Doktorunuz Ortodonti Uzmanı mı, yoksa Ortodonti Uzmanı Adayı mı? Ortodonti Uzmanlık Diploması Sorgulama linki  tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sorguladıktan sonra açılan pencerede, Uzmanlık bilgilerini ve diploma tescil numarasını bulabilirsiniz. Eğer bu ekranda bulamıyorsanız, doktorunuz uzmanlık yetkinliğine sahip değildir.

  • Ortodonti uzmanınızın kendine ait sabit bir kliniği mevcut mu? Yoksa, ayda yalnızca sınırlı günlerde mi kliniğe geliyor?

Bu durumda, tedavinizin ilerleyişinde problemle karşılaştığınızda (diş teli batması, braket kopması vs) nasıl bir çözüm sunuluyor? Diş teli tedaviniz 1-3 yıl arasında sürebileceğinden ve her ay düzenli kontrol gerektirdiğinden iyi araştırmalısınız.

  • En iyi ortodontist

Sizin tercih edeceğiniz ortodonti doktorunun olacağını unutmayın 🙂

Diş Teli Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Yaklaşık 18 ayda tamamlanan ortodontik tedavi.

Diş teli tedavisinde tedavi planlamanız yapıldıktan sonra amaca ulaşmak için hangi yöntemi tercih edeceğinize karar vereceğiniz aşamaya geldik. Bu aşamada ise ortodontistiniz sizlere diş teli çeşitlerinden geleneksel metal tel tedavisi, şeffaf diş teli (Porselen, cam diş teli), lingual teli (lingual braket) veya telsiz ortodonti olarak şeffaf plak (şeffaf aparey, aligner) hakkında seçenekler sunacaktır. Ortodonti doktorunuz size, ağız diş ve çene yapınıza göre her bir tekniğin sizin için avantajlarını sunacaktır. Size düşen ise hangisini tercih edeceğinize karar vermek olacak.

Diş teli takılma seansında neler yapılır?

Ortodonti tedavisinin bonding seansında ortodonti uzmanınız çapraşık dişlerinizi, braketlenecek yüzeylerin kusursuz temizliğe ulaşması için diş pastası ile temizleyecektir. Sonrasında dudaklarınızı ve yanaklarınızı dişlere temas etmemeleri için ekartör ile uzaklaştırılacaktır. Ekartör, hem sizin konforunuzu arttıracak, hem de dişlerinizi tamamen ortaya çıkaracaktır. Yerleştirilen tükürük emici izolasyonu sağlayacaktır. Çünkü ancak tükürüksüz, temizlenmiş ve durulanıp kurutulmuş dişlerde kusursuz diş-braket bağlanması elde edilebilir.

Diş teli direkt bonding ile nasıl takılır?

Ön ve arka dişleriniz tamamen görünür hale geldikten sonra, yüzey uyumlaması amacıyla bir takım yapıştırma işlemleri uygulanarak braketler dişlere tek tek yerleştirilir ve yapıştırıcı özel bir ışıkla sertleştirilir. Önden arkaya kesici dişler, köpek dişi ve küçük azı dişlerine braket yerleştirilirken, 1. ve 2. azı dişlerinize tüp veya ortodontik molar bantı uygulanır. Ortodontik tedavide ağızda mevcut olan tüm dişler (20 yaş dişleri istisna) tedaviye dahil edilir.

Genellikle öncelikle üst çene dişleri üzeri braketlenirken, takip eden seanslarda alt dişlerin braketlenmesine geçilir. Her iki çenenin aynı anda braketlenerek tel tedavisine başlanması hasta için yıpratıcı olabilir. Braketlere diş telleri tutturularak veya braketlerin içerisinden diş telleri geçirilerek işlem tamamlanır.

Diş teli İndirekt bonding ile nasıl takılır?

Direkt bonding doğrudan tek tek uygulanırken, indirekt bondingte ise hastadan daha önceden alınmış diş ölçülerinden yararlanılır. Ölçülerden oluşturulan diş modellerine laboratuvar ortamında braketler yerleştirilir. Daha sonrasında uygulama esnasında, tek seferde her biri  hastaya transfer edilir. Böylelikle braket uygulama seansı oldukça kısa sürer ve tedavi daha konforlu başlamış olur. Hasta memnuniyeti üst düzeye çıkar.

Diş teli ne kadar sürede takılır?

Diş teli takılma seansı, direkt bondingte 20-40 dk arasında sürerken, indirekt bondingte (dolaylı yapıştırma) 5-10 dakikayı aşmamaktadır.

Renkli diş teli nasıl takılır?

Braketlerin uygulanmasından sonra yerleştirilen tel, braketler arasında diş teli lastiği ile tutturulabilir. Böylelikle diş teli renklere kavuşmuş olur. Her renkte diş teli yapabilmek mümkündür.

Diş teli takılırken acır mı?

Hayır, diş teli uygulaması can yakıcı bir işlem değilir. Kesinlikle uygulama esnasında rahatsızlık veya hassasiyet oluşturmaz.

Tel takıldıktan sonra ağrım olur mu?

Diş teli takıldıktan hemen sonra bir ağrınız olmaz fakat ilerleyen saatlerde dişler hareket etmeye başladıkça ortodontik diş hareketine bağlı baskı hissedebilirsiniz. Bu baskı bazı bireylerde yerini hafif ağrıya dönüştürebilir. Ağrı birkaç güç içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzun önerisine göre ağrı kesiciler olarak parasetomol türevi (minoset) kullanabilirsiniz. Asetilsalisilik asit  (Aspirin) türevi ilaç kullanımı ortodontik tedavide kemik yapım-yıkım metabolizmasını etkileyeceği için tel tedavisini uzatacağı bilimsel açıdan raporlanmıştır.

Daha fazla bilgi edinmek ve diş teli randevusu oluşturmak istiyorsanız 0212 570 00 33 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlık ihmale gelmez.  Ağız ve diş sağlığı için yatırımın sonunda hayat boyu özgüvenli gülümsemeler sizleri bekliyor olacak.

Geçmiş olsun dileklerimle

Şeffaf diş plağı ile telsiz ortodontik tedavi mi yoksa diş teli tedavisi mi daha hızlı ilerler ve hangisi erken biter?

Geleneksel diş teli tedavisinde önce üst çeneye teller takılır ve sonra çapraşıklık durumuna göre alt çene dişlerine 2 – 9 ay arasında geçiş yapılır ve bitimde alt ve üst diş telleri birlikte sökülür. Diş telleri mekanik yapısı gereği, önce ince köklü ön dişleri hareket ettirirken, daha sonra arka kalın köklü dişleri hareket ettirir. Şeffaf plak apareyi tedavisinde ise daha tedavinizin ilk gününden itibaren hem üst hem alt çenedeki tüm çapraşık dişlerin tümüne birlikte ortodontik kuvvet uygulanırken, ön ve arka dişleriniz hep birlikte diş hareketine başlar.  Şeffaf plaklarda avantajlı olan bu durum, diş teline göre bu yeni sistemde anlamlı derecede daha hızlı ve erken sonuç almanızı sağlar.

Şeffaf plak / invisalign / Telsiz Ortodonti için tıklayın.

Ortodontik tedavi hayatı ne kadar değiştirebilir?

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğine nasıl ulaşabilirsiniz?

İstanbul, Bakırköy’de bulunan Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimiz, Bakırköy incirli’nin devamındaki meydana 1 dk yürüyüş mesafesinde konumlanmaktadır.

İstanbul’da merkezi konumda olan diş kliniğimize toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul, Bakırköy Marmaray ve yüksek hızlı tren durağına 3 dk yürüme mesafesinde olan diş kliniğimize; Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı, Erenköy, Göztepe, Üsküdar, Sirkeci, Zeytinburnu, Ataköy, Yeşilyurt, Florya, Küçükçekmece, Halkalı, Eskişehir, Ankara ve Konya’dan tek vasıta ile ulaşabilirsiniz.

İstanbul Metrobüs ile, İncirli durağından 10-12 dk yürüme mesafesinde bulunan şeffaf plak merkezi kliniğimize; Beylikdüzü, Avcılar, Yenibosna, Şirinevler, Bahçelievler, Merter, Topkapı, Eyüp, Okmeydanı, Çağlayan, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Acıbadem, Kadıköy istikametinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Metro ile; İncirli Metro durağından ile 8-10 dk yürüme mesafesinde bulunan kliğimize, Yenibosna, Ataköy, Şirinevler, Bahçelievler, Zeytinburnu, Merter, Bayrampaşa, Fatih, Aksaray, Taksim, Beyoğlu, Beşiktaş, Osmanbey, Nişantaşı, Şişli, Gayrettepe, Levent, 4. Levent, Sarıyer, Başakşehir, Kadıköy, Göztepe, Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik, Üsküdar, Altunizade, Ümraniye, Nispetiye, Etiler’den ulaşabilirsiniz.

İstanbul, Bakırköy iskelesine 15 dk yürüme mesafesinde olan kliniğimize, Adalardan, Kınalıada ve Büyükada’dan doğrudan bulunan feribot hattı ile ulaşabilirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

1.3k Puan
Upvote Downvote

Koronavirüs ( COVID-19 ) Nedir?