in

TeşekkürlerTeşekkürler ÖğrendimÖğrendim

Diş teli olanlara en iyi 7 yiyecek önerisi

Diş Teli Varken Hangi Yemekler Yenebilir?

Ortodontik tedaviye mi başladınız ya da başlamayı mı düşünüyorsunuz? Öyleyse haberiniz olsun; diş telleriniz hayatınızda pek çok değişikliği de beraberinde getirecek.  Mesela aynaya baktığınızda sadece daha güzel görünmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda dişlerinizin karşılıklı ilişkisini ve çiğnemenizi de daha önce hiç olmadığı kadar iyileştirmiş olacaksınız. Ayrıca zamanla ortodontik tedavinizde yol aldıkça çapraşık dişleriniz de yavaş yavaş ideal pozisyonlarına kavuşacak. Dahası ağız, diş ve çene yapınız daha doğal ve sağlık bir çiğneme paterni sergileyemeye başlayacak. Eğer doktorunuz Ortodonti uzmanıysa karşılaşacağınız bu olumlu değişimlerin sizi çok memnun edeceğine eminiz!

Yaklaşık bir ay gibi kısa bir süre içerisinde besleneme ile ilgili neleri daha rahat yiyebileceğinizi keşfedecek olsanız da, bizler ortodontik tedaviniz boyunca bir takım gıdaları tüketirken daha dikkatli olmanızı öneriyoruz. Hatta bu konuda bazı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilecek ve bazı gıdalarda da sınırlamalar koyabileceğimizi hatırlatmak isteriz.

Ama unutmayın tüm bunları sizlerin daha mutlu bir tedavi deneyimi geçirmeniz için istiyoruz!

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği ekibi olarak bizler ortodontik tedavinize mümkün olduğunca en konforlu yoldan devam etmenizi istediğimizden tedavi sürecini sizler için kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Bu amaçla, diş tellerinizle yemek yerken karşınıza çıkabilecek zorlukların üstesinden daha rahat gelebilmeniz ve tedavi boyunca; “Ortodonti tedavisinde neleri yiyebilirim?”“Diş teli ile neleri yememeliyim?” gibi sıklıkla sorduğunuz sorulara cevap bulabilmeniz için bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda ortodontik tedavide beslenmenin ipuçlarını tek tek sizler için açıkladık. Diş teli tedavisi görenler için “en faydalı 7 yiyecek” önerisinden oluşan “En Lezzetli Ortodonti Dostu Yiyecekler Listesi” için buyurun başlayalım. 👇🏻

Sabır, anahtardır.

Diş Teli Takanlar İçin Yiyecek Tavsiyeleri

Evet, sizler Ortodontik tedaviyle birlikte ağız ve diş sağlığınıza büyük bir yatırım yapıp dişlerinizin geleceğinizi garanti altına almış oldunuz. Tebrik ederim. Şu an genel sağlığınızı iyileştirirken harika bir doğal gülümsemeye doğru adım adım yaklaştığınız keyifli bir dönemdesiniz. Siz her ne kadar ortodontik tedavinizi hayat boyu sürecekmiş gibi düşünseniz de… Çarpık dişlerinizin düzelmesi için takmış olduğunuz diş telleriniz birkaç aydan 2 yıla varabilen süreç boyunca bu yolculukta size eşlik edecekler. Geriye hayat boyunca her aynaya veya fotoğrafa baktınızda keyfini süreceğiniz yada ışıltınızla etrafınızı aydınlattınız hoş bir gülümseme kalacak. Aslında uzun vadede bırakacağı etki düşünüldüğünde içinde olduğunuz dönemin oldukça kısa olduğu bile söylenebilir!

Sabır, bu sürecin önemli bir parçasıdır.  Ortodontik tedavi sürecini en kısa sürede ve başarıyla tamamlayabilmeniz için beslenme alışkanlıklarınızda birkaç güncelleme yapacağız. Aslında bu değişime en kısa sürede adapte olabilmenin sizler için en iyisi olacağını düşünmekteyim. Aşağıda bahsedilen hususları dikkate aldığınızda diş telleriyle birlikte beslenme sürecini neredeyse hiç sıkıntı yaşamadan atlatabileceğinizi söyleyebilirim.

  • Öncelikle sakin olun! Dişlerinizde teller varken büyük ısırıklara şimdilik veda etme zamanı. Ağız dolusu lokmalar yerine küçük lokmaları tercih edin. Besinleri kesmek veya kopartmak için dişlerinizi değil, çatal ve bıçağınızı kullanın. Aslında besinleriniz uygun boyutta ve sağlıklı olduğu sürece ne yediğinizin pek de önemi yok! Yeter ki yiyeceğinizi ufak ufak parçacıklar haline getirin. Her ne yiyecekseniz hem dikkatlice hem de yavaş yavaş tüketmeye çalışın. Ayrıca çatal ve kaşığınızı besinleri ezmek için kullanarak süreci kolaylaştırabilirsiniz.
  • Braketleriniz için yapışkan ve sert gıdalar yerine yumuşak gıdaların tüketimini tercih edin. Yapışkan besinler daha ilk tükettiğiniz anda dişlerinize yapışmaya başlarlar. Bu nedenle yapışkan gıdalardan özellikle uzak durun! Kendinizi yumuşak gıdalarla beslenme konusunda geliştirmeye çalışın. (Google ve Youtube yumuşak yemek tarifleri yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip. Kısa bir araştırmayla bir çok leyemek tarifi bulabilirsiniz). Ancak kendinizi bir süre sonra tüketmesi daha kolay diye sadece çorba veya shake türü besinlerle sınırlamayın. Birkaç günlük alışma sürecinden sonra enfes bir bifteği bile menünüze ekleyebilirsiniz. Yeter ki yumuşak ve kuşbaşı kesim olsun.
  • Fındığı, fıstığı ve çerezi kısa bir süreliğine kuşlara vermeye ne dersiniz? Sert kabuklu yiyecekler ve kuruyemişler sağlınız için elbette faydalılar. Ancak tedavi süresinde tüketmeniz halinde braketlerinizin arasına kaçıp dişlerinizi gerebilir veya sıkıştırabilirler. Bu durumun patlamış mısır için de aynen geçerli olacağını tahmin etmenin zor olmayacağını düşünüyorum.  Size bu yolculukta eşlik eden diş tellerinizin dilinden konuşmayı öğrenmelisiniz. Yapışkan veya gevrek gıdaların braketlerinize zarar verebileceğini hatta bu nedenle braketlerinizin dişinizden ayrılabileceğini (braket kopması, kırılması, atması, düşmesi veya çıkması vb.) asla unutmayın!
  • Çubuk veya külah dondurma gibi her türlü dondurmayla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.Soğuk bir dondurma; diş tellerinizin yeni takılması veya rutin kontrol sonrası dişlerde oluşacak gerilmeye bağlı ağrıda anında rahatlama sağlayabilir. Unutmayın, ısırmak gerekmedikçe her şeyi tüketebilirsiniz. Yazın dondurma harika bir tercih olabilir. Buzlu veya Maraş dondurması gibi yoğun kıvamlı bir dondurmanın ısırılması halinde nelerin meydana gelebileceği gibi bir deneysel çalışmayı hiç mi hiç merak etmeyin 🙂

Genellikle diş telleri takıldıktan hemen sonraki ilk birkaç hafta sizler için zorlayıcı olabilir.  Ancak, çiğneme alışkanlıklarınızı biraz modernize edip değiştirdiğinizde, diş etleriniz ve ağız yapınız bu duruma hızla alışacaktır. Yeni diyet tarzınızı rahatlıkla uygulayabildiğinizi zamanla siz de göreceksiniz. Aşağıda harcadığınız paranızın karşılığını kesinlikle bulabileceğiniz; fiyat-performans-lezzet üçlüsünde zirveyi zorlayan bazı yiyecekleri sizin için paylaşıyorum.

Sağlıklı dişler, sağlıklı bedenin giriş kapısıdır.

Son olarak sizlere ortodontik tedavi süresi boyunca, ağız ve diş sağlığı bakımınızın normal zamanlara göre daha fazla önem kazandığını hatırlatmak isterim. Bu nedenle her gün, her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve gerektikçe diş ipi kullanmanızı özellikle öneriyorum.

Ayrıca bedenen de sağlıklı olmanız için katkısız organik içerikli zengin çeşitliliğe sahip bir diyet ile sağlıklı beslenmenizi istiyoruz.

 

İşte, diş telleriniz için güvenli olduğunu düşündüğümüz 7 favori yiyecek önerimiz;

  1. Ev Yapımı Yoğurt

 

Yoğurt; kalsiyum ve protein bakımından zengin bir gıdadır. Dişlerinizi güçlendirmek ve vücut sağlığınızı iyileştirmek adına tedavi süresi boyunca şeker ilavesiz sade yoğurt tüketmek mükemmel bir seçim olacaktır. Harika bir doğal probiyotik türü olan yoğurt diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla yoğurt diş ve diş eti sağlınızın korumasına pozitif katkı sağlayan temel bir gıdadır. Dişlerinizi iyi fırçaladığınız taktirde, atıştırmalarda veya kahvaltıda meyveli yoğurt türlerini bile tercih edebilirsiniz.

2.     Tavuklu Şehriye Çorbası

Eğer tüketilmesi bundan daha rahat olan ve de her derde deva başka bir çorba varsa; bundan bizim haberimizin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tavuklu şehriye çorbası yalnızca hastalık anında imdadımıza yetişen bir çorba değildir. Yeni takılmış diş teli ağrısına da harika gelen bir besindir. İçerdiği protein ve minerallerle diş teli ağrısına karşı ihtiyaç duyduğunuz gücü toplamanıza yardımcı olur. Bu şifalı çorbanın özellikle ev yapımı halinin tüketilmesini öneriyoruz. Çünkü ev yapımı tavuk çorbasındaki doğal et suyu sayesinde dişleriniz ve kemikleriniz için gerekli olan mineralleri, jelatini ve kollajenleri içerir. Böylelikle ihtiyaç duyduğunuz besinleri en sağlıklı yoldan elde edebilirsiniz. Limon ilavesiyle tam bir C vitamini deposu haline gelen şehriyeli tavuk çorbasını ısırmaya ya da çiğnemeye gerek kalmadan tüketebiliyor olmanız yeme kolaylığı açısından önemli bir husustur. İçeriğindeki şehriyeye ek olarak karbonhidrat açısından daha da zenginleştirmek isterseniz, çorbanıza ekmek doğramak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede menünüze braketleriniz kırılmadan güvenle tüketebileceğiniz harika kıvamlı bir çorba eklemiş olacaksınız.

3. Patates yemekleri

 

Diş teliyle devam eden ortodontik tedavi süresince hala hem doyurucu hem yumuşak bir yemek mi arıyorsunuz?  Öyleyse haşlanmış patates tam da aradığınız şey olabilir. Kolay yenmesinin yanı sıra patateste bol miktarda bulunan A vitamini; diş ve dişeti sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü A vitamini; diş minesinin oluşumunu destekleyen keratin’in vücuttaki üretimine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca zengin içeriğiyle patates diş etinizin yumuşak muköz derisini de korumaya yardımcı olur. Leziz patateslerinizi fırınlayabilir, yağda kızartabilir, buharda pişirebilir ya da kaynatıp haşlayabilirsiniz. İster ana öğünlerde ister garnitür olarak yemek yanında afiyetle yiyebilirsiniz.

4. Balık

Kırmızı veya beyaz eti çiğnerken dişlerinizde oluşan kuvvetli basınç acı veriyorsa, harika bir alternatife ne dersiniz?  Ne mutlu ki üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde hepimiz balık türlerini bol bol tüketebilme şansına sahibiz. Ortodontik tedavi sürecinde diş ve dişeti sağlığınız için hem çiğnemesi kolay hem de içeriği zengin olan balık eti tüketimini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Harvard’lı bilim insanları yaptıkları bir araştırmayla diş eti hastalıklarının omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan balık etini bol miktarda tüketen bireylerde, daha az görüldüğünü tespit ettiler. Daha açık bir ifadeyle, omega-3’ün diş eti problemlerine neden olan bakterilerin yol açtığı zararlara karşı kalkan görevi gördüğünü keşfettiler. Vücudumuz için faydalı olan omega-3’ü bol miktarda barındıran somon, uskumru, ton balığı ve sardalya bulunmaz birer besin depoları. Aynı zamanda her biri güzel bir D vitamini kaynağı. Unutmayalım ki D vitamini; diş ve diş etlerini hastalıklara karşı koruyup, ağız ve diş sağlığını iyileştirmede kritik öneme sahiptir. Çünkü D vitamini sayesinde kalsiyum vücut tarafından emilerek kullanıma hazır hale gelmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında diş teli takıldıktan sonra yumuşak ve kolay yenebilir bir gıda olan, besin değeri yüksek balık etini rahatça ve güvenle tüketebilirsiniz.

5. Pişmiş Sebze Yemekleri

Diş teli takıldıktan sonra çiğ sebze ve meyveyi ısırarak yemekten kaçınmanızı ne kadar istiyorsak, sebzeleri haşlayarak veya pişirerek yemenizi de o kadar öneriyoruz.  Çünkü sert besinleri ısırdığınızda; braketleriniz yerinden oynayabilir. Ayrıca ısırdığınız yiyecekler diş tellerinizin arasına sıkışıp canınızı yakabilir. Fakat sebzeleri pişirdiğinizde, yeterince yumuşak hale gelerek sizlere yeme kolaylığı sağlarlar. Böylece sert oldukları için sebze tüketimine bu süreçte ara vermeniz gerekmez. Çünkü bu süreçte sebze ve meyve tüketimine çok ihtiyacınız olacak. Zira çoğu meyve ve sebzede bulunan C vitamini ve antioksidanlar diş etlerini bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olmaktadır. Geniş yeşil yapraklı sebzeler; sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmanızı sağlayan çok miktarda folik asit içererek hücre büyümesini desteklerler. Geniş yapraklı sebzeler diğer sebzelere nazaran daha yumuşak olduğu için çiğ şekilde de menünüze rahatlıkla ekleyebilirsiniz. İsterseniz doğrayarak salata şeklinde veya ana yemek yanına garnitür olarak dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

6. Yumurta

Bir doktor olarak, sağlığınız için her gün 1 yumurta tüketmenizi özellikle öneriyorum.* Yumurta özü itibariyle dışarıdan hiçbir katkı almadan tam bir canlıyı meydana getirebilen, tamamen doğal, mükemmel bir besindir. Başlangıcından doğuma kadar olan süreçte bir canlının büyüme ve gelişimi için ihtiyaç duyduğu her ne varsa yumurta bunları kusursuz bir şekilde karşılamaktadır. En yüksek protein kaynağı olarak bilinen yumurta fosfor açısından da oldukça zengindir. Yumurta içerisinde yer alan kalsiyum, D vitamini ve fosfor diş ve kemiklerin daha dayanıklı olmasını sağlarlar. Ayrıca yumurtadaki proteinler, bir yandan diş sağlığını korurken bir yandan da çürümeyi de azaltır. Tüm bunlara ek olarak yumurtayı ister kahvaltı da ister öğle yemeğinde ister akşam yemeğinde tercih edebilirsiniz. Başlı başlına ana yemek olabileceği gibi yan ürün olarak her zaman tüketebileceğiniz yumurta; kullanım alanı çok geniş bir gıdadır. Dahası ekmekle kıyaslandığında yumurtanın kilogramı daha ekonomiktir. Onlarca leziz malzemeyle karıştırabildiğiniz yumurtayı, ortodontik diş ağrılarınızın şiddetli olduğu durumlarda bile sorunsuz şekilde tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için doğanın bir mucizesi olan yumurtayı tüketmeyi ihmal etmeyin.

* “Alerji veya hastalık nedeni ile tüketilmemesi gereken durumlar haricinde, her gün iyi pişmiş 1 adet yumurta sağlığa faydalıdır.”. (T.C. Sağlık Bakanlığı)

7. Smoothie

Braketler ve diş telleri nedeniyle ne tüketeceğiniz konusunda hala kararsız mısınız? Öyleyse mükemmel takviye besinler olan smoothielere şans verin. Üstelik smoothieleri yapmak son derece eğlenceli olmaktadır. Sonsuz çeşitlikte sebze, meyve ve içecek kombinasyonlarıyla  asla sıkılmadan tüketebileceğiniz onlarca çeşit smoothie hazırlayabilirsiniz. Vitamin ve mineral cenneti olan smoothieler soğuk tüketildiğinde, diş tellerinizin gerginliğini azaltarak ağrıyan dişlerinizde rahatlama sağlayabilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenizi sağlayan rengarenk smoothielerinizi istediğiniz her yerde tüketebilmek için taşınabilir smoothie kaplarınızı yanınıza almayı unutmayın!

İstanbul’da ortodontik tedavi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı oluyoruz.

Diş telleriniz varken, yeme içme esnasında zaman zaman üstesinden gelinmesi gereken durumlar oluşabilir. “Diş teli takıldıktan sonra ne yemeli?” sorusuna cevaben hazırlamış olduğumuz bu detaylı listenin sizlere hem diş ve beden sağlığınızda hem de lezzetli seçenekler sunmada faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu yazımızda çapraşık dişleriniz inci gibi düzgün sıralanmış bir hale dönüşürken nelerle beslenebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Aslında sizlerin de öğrendiği gibi kendinize acımasızca davranmaya hiç gerek yok. Umarız, diyetinizde yapacağınız bu değişimleri genel sağlığınıza yapacağınız bir yatırım fırsatı olarak da görür ve hayat boyu faydalanabilirsiniz.

İşte artık diş telleriyle beslenmeye dair harika ipuçlarını edinmiş oldunuz, tedavinize uygun bir beslenme şekline artık hazırsınız.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Diş Teli Nasıl Takılır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

 
 

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Diş Teli Nasıl Takılır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyu özgürce gülümsemeniz dileğiyle,

Dr. Öğr. Üy. Fatih Kahraman – Ortodontist, Uzman Diş Hekimi

İstanbul

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

3.2k Puan
Upvote Downvote

Koronavirüs ( COVID-19 ) Nedir?

Gömülü Köpek Dişi Tedavisi