in

Gömülü Köpek Dişi Tedavisi

Gömülü köpek dişi tedavisi, günümüzde diş sağlığı için ortodonti alanında yeni yeni uygulanmaya başlayan bir yöntem olmaktadır. Köpek dişi, ağız kenarında yani kesici dişlerin hemen yan kısmında yer almaktadır. Gelişimini en geç tamamlayan diş özelliğine sahip olduğu için bazı durumlarda gömülü kalabiliyor. Eskiden genellikle gömük diş çekimi düşünülürken artık günümüzde pek çok gömük diş ağız boşluğuna sürdürüp tedavisini gerçekleştirebiliyoruz. Bu yazımızda gömülü köpek dişi tedavisi konusunu derinlemesine inceledik.

Gömülü Köpek Dişi Nedir?

Gömülü köpek dişi, köpek dişinin ağız boşluğuna çıkma vakti geldiği halde ağız boşluğuna süremeyip kemik içerisinde kalmasıdır. Genellikle 20 yaş dişlerinden sonra en sık gömük kalan dişler, köpek dişleri olarak gösteriliyor. Bayanlarda erkeklere oranla 2 kat daha sık gözlenirken, popülasyonun %2’sinde köpek dişleri gömük kalıyor. Gömük köpek dişleri, alt çeneye göre üst çenede 2 kat daha sıklıkla karşımıza çıkar. Ayrıca %90 oranında tek taraflı gömük olurken, %10 oranında çift taraflı gömük köpek dişi bulunur.

Gömülü Diş Zararları

 • Gömülü köpek dişi sorunu, tedavi sürecine özen gösterilmesi gereken bir sağlık problemidir. Çünkü erken önlem alınmadığı taktirde bireyin diş yapısına büyük oranda zarar verir. Peki gömülü diş zararları nelerdir? Bu konuyu birkaç başlık altında listelemek mümkün.
  • Komşu diş köklerini eritir: Yapılan bilimsel çalışmalar 10-13 yaş arasında sürme doğrultusu yanlış olan köpek dişinin, daimî kesici diş köklerini eritebildiğini gösteriyor.
  • Dentigeröz kist yapar: Gelişimsel veya inflamasyon sonucu oluşan iyi huylu ama istenmeyen lezyonlardır.
  • Ağrı oluşumu: Gömülü diş zararlarından biri de gömülü dişin sinsi olup, uzun dönemde de hiç ağrı yapmama ihtimalidir. Hasta mevcut problemini, süt köpek dişi de düşmediyse hiçbir zaman fark edemeyebilir.

  Gömülü Diş Belirtileri nelerdir?

 
 • Köpek dişi, gelişimini doğru oranda tamamladığı taktirde gıdaları tutup kavramanıza, ısırmanıza ve konuşmamızı sağlayan önemli özellikleri vardır. Ayrıca ağız köşesinde olduğu için gülümsemenin dolgun olmasını yani çatı özelliği taşır. Fakat gelişimini olağan seviyede ilerletmemesi halinde bireye sorun çıkarır ve gömülü köpek dişi tedavisi uygulanır. Böylelikle diş esas yerine getirilmeye çalışılır. Peki köpek dişinin gömülü olduğu nasıl anlaşılır?
  • Simetriği çıkmış olmasına rağmen çıkamamış olması
  • 12 yaşı dolmasına rağmen erimeye başlamamış süt köpek dişi kökü varsa
  • 12 yaşını doldurmasına rağmen çene kemiğinin dudak tarafında (vestibul) köpek dişi kabartısının olmaması
  • 13 yaşı dolmasına rağmen düşmemiş üst süt köpek dişi varsa
  • Damakta şişkinlik veya kabartı (Yüzeysel gömüklükte belirti verir)
  • Nadir de olsa üst yan kesici diş eksikliği, üst yan kesici şekil bozukluğu
  • Ön yan kesici dişlerinin seyrek olması veya yana devrilmesi
  • Süt köpek dişinin kökünün zamanında erimemesi
  • Süt köpek dişinin kemikle kaynaşması ve zamanında düşmemesi

  Tüm bu belirtilere ek olarak dudak damak yarıklı bireyler gömülü köpek dişi risk gurubu içerisindedir.

  Gömülü köpek dişilerinin sebepleri nedir?

 

Gömülü köpek dişlerinin sebepleri nelerdir? sorusu, bu diş problemini yaşayanların sıklıkla araştırdığı bir konu oluyor. Zira belirtilerinin başlamasıyla birlikte bireyi hayli olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca sorunun kaynağının iyi tespit edilmesi, daha iyi tedavi sürecinin de bir göstergesi. Gömülü köpek dişlerinin sebeplerini sizler için detaylandırdık.

 • Eğer gömük köpek dişi damaktaysa (Palatal): Genetik faktörler ve doğuştan diş eksiklikleri daha etkiliyken; Eğer gömük köpek dişi yanak dudak tarafında (vestibül): Erken süt dişi kayıpları, diş–ark genişliği uyumsuzlukları ve çapraşık dişler daha etkili olmaktadır.
 • Vaktinden çok önce çekilmiş süt köpek dişleri yer darlığı oluşturur. Normalde üst süt köpek dişleri 12-13 yaşta, alt süt köpek dişleri ise 9-10 yaşında kendiliğinden düşmelidir.
 • Süt dişlerin doğal düşme zamanına 1 yıldan daha az zaman varsa alttaki daimî dişin çıkması hızlanıyor. Fakat 1 yıldan daha fazla zaman varsa, süt dişi çekildiğinde gömülü diş çıkana kadar dişin üstündeki kemik sertleşeceği için sürmesi gecikecek ve daimî köpek dişin gömük kalmasına neden olabilecektir.

Gömük Köpek Dişi Tespiti Nasıl Yapılır?

 

Ortodonti Uzmanı, gömük köpek dişlerinin tespiti için periapikal röntgen, panaromik röntgen veya konik ışınlı bilgisayarlı tomografi röntgenlerini inceleyip değerlendirir. Ortodontistler rahatlıkla erken dönemde teşhis koyabilecek bilgi ve donanıma sahiptiler. Erken teşhis her branşta olduğu gibi ortodontide de oldukça önemlidir. Çocuklardaki ilk ortodontik muayenenin, üyesi olduğum Amerikan Ortodonti Derneği’nce 6 ila 7 yaşları arasında 8 yaşına girmeden muhakkak yapılması öneriliyor.

Gömük Köpek Dişi Kendiliğinden Çıkar mı?

 

Gömük köpek dişi kendiliğinden çıkar mı sorusunu sıklıkla alıyorum. Öncelikle kesin olarak söyleyebiliriz ki gömülü köpek dişi kendiliğinden çıkamaz. Zaten gömük köpek dişleri kendiliğinden çıkmadıkları için gömülü kalıyorlar. Böylece gömük köpek dişilerinde onları ortodontik olarak sürdürme tedavisine ihtiyaç duyuluyor.

Gömülü Diş Tedavisi yapılmazsa ne olur?

Köpek dişi vücuttaki en uzun ve en kuvvetli köke sahip diştir. Gömülü kalan dişin aşırı dayanıklı mine yapısı komşu süt ve daimî dişlerin yumuşak köklerine defalarca çarpacaktır ve bu hareket sürekli tekrarlayacaktır. Zamanla komşu yumuşak kökünü eritip (rezorbe) diş kaybına neden olabilecektir.Gömülü köpek dişi, ortodontik tedaviyle ağız boşluğundaki ideal anatomik yerine güvenle sürdürülebilme ihtimali varken, maalesef ki komşu sağlam dişlerin de kaybıyla birlikte yıkım daha büyüyecektir. Buna bir de geç kalındığı için gömülü dişin de zaruri çekimi eklenince en az 2-3 dişi kapsayan istenmeyen geniş dişşiz sahalar oluşacaktır. Halbuki en başta tedavi edilseydi hem gömülü diş hem de komşu dişlerin tamamen kurtarılabilme ihtimali yüksek olacaktı.

Gömük köpek dişi tedavi yapılmaz ise, boş kalan dişşiz alanın tedavisi için implant veya protez gibi uygulamalar yapılmak istendiğinde de bu durum ciddi sorun teşkil eder. Çünkü altta gömülü diş varken oraya ne implant uygulanabilir ne de sağlıklı bir protez yapılabilir. Unutulmamalıdır ki erken dönemde gömülü köpek dişi düzeltme tedavisi pek çok vakada güvenle uygulanabiliyor. Gömülü diş tedavisi ile gömülü dişler çoğunlukla sürdürülebilmektedir. En iyi kararı ortodontik muayenenizde ortodonti uzmanınız verecektir.

Gömülü diş tedavisi nasıl yapılır?

Gömük dişlerde en istediğimiz tedavi yaklaşımımız, erken teşhis ve erken müdahaledir. Fakat, ortodontist ile ortodontik muayene gerçekleştirmeden erken teşhis yapılabilmesi pek mümkün olmamaktadır. Erken teşhisi engelleyen en büyük engelin ise yanlış bir inanış olarak “ortodontik tedavileri 12-13 yaşından sonra yapılabildiği” düşüncesinin hakta hakim olmasıdır. Bu 50 yıl öncesinin hatalı düşüncesi olup, günümüz modern ortodontik tedavi teknikleri için yapılan çalışmalarda defalarca reddedilmiştir. Maalesef ki modern ortodontik tedaviden son derece uzak bu ilkel düşünce esas tedavinin zamanlamasının kaçmasına neden olmaktadır. Bu nedenle erken dönemde kontrolün önemi özellikle belirtmek istiyoruz. İlkokul dönemindeki çocuklarda her sene ortodontik muayeneyi öneriyoruz. Peki gömülü diş tedavisi nasıl yapılır? İşte yaş guruplarına göre gömük diş tedavisi…

Erken dönemde (7-11 yaş)

Yer kaybını ortadan kaldırmak için, ortodontik yer kazanma yapıyoruz. Uygun vakalarda bu işlemleri tüm dişlerin geriye alınması (distalizasyon) şeklinde uyguluyoruz. Aynı zamanda tüm çenede bir darlık varsa ve bu nedenle dişler gömük kalıyorsa çene genişletilmesiyle de çözümler sunmaktayız. Bu işlemleri şeffaf plaklar (invisalign) veya damaklıklarla güvenle gerçekleştirebiliyoruz.

Gömülü dişlerinizin doğal haliyle sürmesi için önündeki engelleri kaldıran bir tedavi uygulayıp takibe almaktayız. Erken dönemde pek çok vakada süreci diş teline gerek kalmadan doğal ortodontik yöntemlerle çözülebilir.

 

İleri dönemde (12+ yaş)

Gömülü diş tedavisi ileri dönemde farklı uygulamalar gerektiriyor. Bu dönemin yaş ortalaması ise +12 yaş olarak kabul görüyor. İleri dönemde gömük diş tedavisi konusunu aşağıda sizler için listeledik:

 1. Konum tespiti: Röntgen ile gömük diş tespiti uygulaması sürecinin genel adı.
 2. Damaktaki gömülü köpek dişinin sürdürülmesini başlatma ameliyatı: Kliniğimizde dişin çevresindeki yumuşak ve sert dokuyu tamamen anestezi altında hiç ağrınız kaldırıp dişe fiziki olarak ulaşıyoruz. Ulaştığımız gömük dişi klinik tabloya ve planlamaya göre kapalı ya da açık diş sürdürme işlemiyle sürdürmeye. Başlıyoruz. Kısaca gömülü dişi, “kapalı sürdürme” işlemimizde ameliyat esnasında braketliyoruz. Ağız boşluğuna çıkarttımız tellerle dişlere çekme hareketi uyguluyor ve dişleri sürdürüyoruz. Ayrıca gömülü dişin sürdürülmesinde tercih ettiğimiz diğer yöntem olan “açık sürdürme” işlemimizde dişi braketlemeden, süreceği güzergahı düzenleyerek işlemimizi tamamlıyoruz.
 3. Doku iyileşmesi: 3 gün boyunca iyileşme için bekliyoruz. Pat uyguladıysak, çıkartıyoruz.
 4. Gömülü dişin sürdürülmesi: Dişinizi doğal yollarla veya ortodontik kuvvetle sürdürüp ağız boşluğuna çekip, çıkartıyoruz. Ardından diş telleri ile dişlerinizi esas yerlerine getiriyoruz.

Gömülü Köpek Diş Ameliyatı Zor mudur?

Gömülü köpek diş ameliyatı zor mu? sorusu, herkesin çekincelerinden biridir. Bu normal bir çekincedir. Öncelikle kesin olarak diyebiliriz ki gömülü köpek dişi ameliyatı kesinlikle zor değil. Bu uygulamayı lokal anestezi altında yapıp komple bir uyuşma sağladığımız için hiçbir şekilde zorlanmaz ve ağrı hissetmezsiniz. İyileşme döneminde de temizliğinizi iyi yaparsanız herhangi bir ağrıyla karşılaşmanız beklenmez.

Gömülü Köpek Dişi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gömülü köpek dişi ameliyatı sanıldığının aksine kısa süren bir uygulamadır. Bu operasyon dişinizin konumuna ve açısına bağlı olarak yaklaşık 5 ila 45 dakika arasında sürebilmektedir. Anlaşılabileceği üzere, hasta açısından 20 yaş dişi çekimine kıyasla gömülü köpek dişi tedavisi hayli basit bir uygulama olmaktadır.

Gömük Köpek Dişi Sürdürülmezse Ne Olur?

 

Gömülü diş zamanında sürdürülmediğinde, istenmeyen sonuçlar doğurabilme ihtimali katlanıyor. 12-13 yaşında dişin sürdürülebilme ihtimali ile 20-25 yaş arasında sürdürülebilme ihtimali bir olmamaktadır. Yaş ilerledikçe, gömülü dişin sürdürülebilme ihtimali maalesef ki azalmaktadır. Fakat yaşınız ne kadar ileri veya probleminiz ne kadar şiddetli olursa olsun ortodontiste, ortodontik muayene olmalı ve dişinizin sürdürülmesi için istekli olmalısınız. Çünkü kazanacağınız çok şey olabilir.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak her zaman yardımcı olabilmek için yanınızdayız. Aksi taktirde, dişiniz mecburen çekime gidecek ve bir daha yapılacak hiçbir protez asla dişinizin doğal hali gibi hizmet edemeyecek. Gömülü diş tedavisi konusunda bu önemli hususu unutmamanızı öneriyoruz.

Gömülü Köpek Dişi Sürdürülmesi Ne Kadar Sürer?

Gömülü köpek dişi sürdürülme süresi, gömülü dişinizin bulunduğu konuma, pozisyonuna  ve genetik yapınıza göre değişecektir. Süre açısından sadece gömük dişinizin ağız boşluğuna çıkartılmasını konuşacak olursak, bazı gömülü dişleri yaklaşık 2-3 ayda sürdürebilirken, bazılarını ise 12-18 ayda sürdürebilmekteyiz.

Tedaviye cevap veren, yani sürebilecek olan diş 3-4 ay sonunda kendini sıklıkla belli etmektedir. Eğer ortodontik kuvvet 6 aydan beri uygulanmasına rağmen radyografisinde herhangi bir cevap tespit edemediğimiz bir durum varsa sürdürme girişimini bırakıyoruz. Yani  dişi sürdürmekten vazgeçip, cerrahi çekim uygulamayı tercih ediyoruz. Böylelikle gömülü köpek dişi sürdürülmesi süresini yanıtlamış olduk.

Gömülü Diş Varken Tel Takılabilir mi?

 

Evet, gömülü diş varken tel takabiliyoruz. Hatta ortodontik uygulamalarımızın pek çoğunda zamandan kazanıp toplam tedavi sürenizi kısaltmak için gömülü köpek dişi sürdürmesini  tel tedavisi ile eş zamanlı uygulamaktayız. Bir yandan gömük dişinizin süreceği ideal yer oluşturulurken bir yandan da diğer tüm dişlerinizin ortodontik tedavisine devam etmekteyiz.

Gömülü Dişin Diş Dizisinde Yerine Yerleştirilmesi

Gömülü dişin sürdürme işleminde öncelikli hedefimiz dişinizi ağız boşluğuna çıkartmaktır. Dişin sürdürülmesi ile dişin yerine alınması 2 farklı işlemdir. Çıkan gömük dişin yerine alınabilmesi ve tam olarak %100 yerleştirilebilmesi için diş teli kullanımı şarttır. Aksi taktirde sadece dişinizin ağız boşluna çıkıp orda kalmış olur. Yani dişi çıkarttığımızda dişin kendi kendine yerine gelmesi diye bir durum imkansızdır.

Gömülü diş şeffaf plakla tedavi edilebilir mi?

Maalesef şeffaf plaklarla gömülü diş tedavisi mümkün değildir. Çünkü şeffaf plaklar dişleri kavradıkça hareket ettirebilirler. Şeffaf plaklarda gömülü dişi hiçbir zaman kavrayamayacağı için böyle bir şey olamaz. Bunun yerine diş teli ile çalışmaktayız.

Gömülü Diş Tel Tedavisi Fiyatları

Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman - Ortodonti - Ortodonti Uzmanı - Diş Hekimi - İstanbul

Gömülü dişleriniz aslında ağzınızda olması gereken kendi orijinal dişlerinizdir. Eğer çekilirlerse -ki ortodontik tedavi denenmeden çekilmesi bana göre bir cinayettir, onlardan faydalanabilme imkânınız ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Gömülü köpek dişi tedavisi önemi tam da bu nokta da öne çıkıyor.

Köpek dişleri ise ağzımızdaki köşe dişler olup, çekildikleri taktirde bireyde 5-10 yıl yaşlı görünümüne neden olmaktadır. Çünkü ağız köşeleri destekten mahrum kalıyor ve dudaklarda ve yanaklarda çökme ile erken dönemde kırışıklık gözlemleniyor. Kimsenin olduğundan daha yaşlı görünmek isteyeceğini düşünmüyorum. Bu nedenle, yapılan işlem sonunda kendi orijinal dişinizi kullanabilme fırsatının olması çok büyük öneme sahip.

Tüm bunlara ek olarak gömülü köpek dişi tedavisi ile cansız ve hissiz implant tedavisinin fiyatlarını karşılaştırmakta adil olamaz. Genel olarak gömülü diş tel tedavisi fiyatları dişinizin konumuna ve bulunduğu açıya göre değişiyor. Sizlere yardımcı olabilmek ve fiyat telaffuz edebilmemiz için Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimize davet ediyoruz. Burada radyografik ve 3 boyutlu dijital ağız içi tarama işlemleri ile probleminizi netleştiriyor, tedavi alternatiflerini belirliyor ve tedavinize başlayabiliyoruz. Size benzeyen örnek vakalarımız üzerinden konuyu açıklıyoruz.

Gömülü Dişi Çekimi

Gömülü diş çekimi sonrasında oluşan yara bölgesinin iyileşmesi için çekimi gerçekleştiren doktorunuzun önerilerini dinlemenizde fayda var. Sıcak gıda tüketmeye bir süre ara vermek doğru tercih olacaktır. Ayrıca Alveolit olmamak için sigara kesinlikle içilmemeli. İlk 1-2 gece uyurken yastığınızda sızıntı şeklinde kan görmeniz ise son derece doğal. Tükürüğünüzde de kan görebilirsiniz, fakat kan var diye tekrar tekrar tükürmemeli ve normal şekilde yutkunmalısınız. Eğer vakumlayacak şekilde yutkunursanız kanamanız uzun süre devam edebilir. Önermiyorum.

Soğuk uygulamak günümüzde de geçerliliğini koruyan en faydalı ilaç. Diş eğer yanak tarafında ise ilk 12-18 saat buzlu kese ile 5’er dakika süren soğuk uygulamak gerekiyor. Bunu 5 dakika ara ile yapmak şişliğin kontrolü ve en aza indirilmesinde açısından faydalı oluyor.

Eğer dikiş atılmışsa 7-10 gün içerisinde hekim tarafından dikişin alınması gerekiyor. Bazı durumlarda 3-5 haftada kendiliğinden eriyen dikiş kullanılabilmektedir. İlk 24 saat sonra dişlerinizi ve yara bölgesini fırçalayabilir ve temizleyebilirsiniz. Ameliyat bölgesinde temizleme başarılı olmazsa enfeksiyon gelişebileceği için bu işlemin düzgünce yapılmasında fayda var. Gömülü diş çekimi sonrasındaki süreci bu şekilde özetlemek mümkün.

Gömülü Köpek Dişi Çekilmesi Gerektiği Halde Çekilmezse Ne Olur?

Öncelikle gömülü köpek dişi ortodontik olarak sürdürülmeye çalışılmalıdır. Eğer ortodontistiniz çekim kararı verirse, ancak o zaman çekilmelidir. Eğer çekim endikasyonu verilmiş gömük diş çekilmez ise:

 • Temasta olan komşu diş köklerinizin erimesi
 • Diğer dişlerinizin zamanla istenmeyen yerlere hareket etmesi (çapraşıklık, ayrıklık vs)
 • İstenmeyen kistik oluşumların gözlemlenmesi
 • Beklenmedik bir anda, sinsi ağrılarla yüzleşmek zorunda kalınması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Ortodonti Kliniğimizde Ne Yapıyoruz?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer,  diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyor ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya sorularınız varsa bizi arayabilirsinizDr. Fatih Kahraman sizlere bu konuda yardımcı olacak ve endişelerinizi giderecektir. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği diş telleriniz takıldığı andan çıkartıldığı ana kadar hatta çok daha fazlasında sizlere yardımcı olabilmek için İstanbul Bakırköy’de ortodonti ve estetik diş hekimliği hizmeti vermektedir.

Kaynaklar:

 1. Power SM, Short MB. An investigation into the response of palatally displaced canines to the removal of deciduous canines and an assessment of factors contributing to a favourable eruption. Br J Orthod. 1993;20:215–23. [PubMed] [Google Scholar]
 2. litsas G. A review of early displaced maxillary canines: Etiology, diagnosis and interceptive treatment. Open Dent J. 2011;5:39–47. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
 3. Bishara SE. Impacted maxillary canines: A review. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 1992;101:159–71. [PubMed] [Google Scholar]
 4. Ericson S, Kurol J. Early treatment of palatally erupting maxillary canines by extraction of the primary canines. Eur J Orthod. 1988;10:283–95. [PubMed] [Google Scholar]
 5. Mitchell L, editor. An Introduction to Orthodontics. 3rd ed. New York: Oxford University Press; 2007. pp. 147–56. [Google Scholar]
 6. Jacoby H. The etiology of maxillary canine impactions. Am J Orthod. 1983;84:125–32. [PubMed] [Google Scholar]
 7. Richardson G. A review of impacted permanent maxillary cuspids — diagnosis and prevention. J Can Dent Assoc. 2000;66:497–501. [PubMed] [Google Scholar]
 8. Becker A, editor. The orthodontic treatment of impacted teeth. 2nd ed. Abingdon, Oxon, England: Informa Healthcare; 2007. pp. 1–228. [Google Scholar]
 9. Peck S, Peck L, Kataja M. The palatally displaced canine as a dental anomaly of genetic origin. Angle Orthod. 1994;64:249–56. [PubMed] [Google Scholar]

Hayat boyu özgürce gülümsemeniz dileğiyle,

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Diş teli olanlara en iyi 7 yiyecek önerisi

Diş Teli Çeşitleri: Senin için En İyisi Hangisi?