in

Ortodontik Muayenede Doğru Tedavi Planı için Bunlara Dikkat!

Başarılı Bir Ortodonti Tedavisi için Doğru Ortodontik İlk Muayenenin Önemi!

Ağız, diş ve çene yapınızda bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız muayene olmak için uzman bir ortodonti diş hekimi araştırması yapmalısınız. Ortodonti tedavisi yaklaşık 12-24 ay kadar sürer. Tedavinize bağlı olarak bu süre biraz daha uzayabilir ya da kısalabilir. Bu süreyi güvenle geçireceğiniz ortodonti uzmanı diş hekimini doğru seçmek bu sebeple çok önemlidir.

Ortodonti tedavisinde hasta ve ortodontist diş hekimi arasındaki uyumun sağlanması gerekir. Bu yüzden ilk ortodonti muayenesi deneyiminizde neler yaşayacağınızı bilmeniz ortodonti diş hekiminizi seçerken size fayda sağlayacaktır. İlk ortodonti muayenesinde neler yapılır, merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Üyesi olduğum Amerikan ortodonti derneği, çocuklarda 6 yaşından sonra 7 yaşını da geciktirmeden ortodontik ilk muayeneyi öneriyor. 

Ortodontist İle İlk Randevunuza Giderken Nelere Hazırlıklı Olmalısınız?

Ortodontistiniz ile ilk muayenenizde, öncelik ağız içi ve dışı muayene işlemleri kapsamlı şekilde yapılacaktır. Mesela, şimdiye kadarki yutkunma veya solunum alışkanlıklarınız hakkında incelemelerde bulunup sizlere tavsiyeler verebilir. Dişlerdeki çapraşıklık, konum bozukluğu, dişler arasındaki boşluklar tek tek değerlendirilecektir.

Doktorunuz ağız içi muayenede dişlerinizin detaylı incelemesini yapacak,  dişlerinizin yalnızca görünen kısımlarını değil diş köklerinizi de incelemek isteyecektir. Diş köklerinizin ortodontik tedavi için uygunluğunu değerlendirmek amacıyla panoramik röntgene ihtiyaç duyacaktır. Eğer son 3 ayda çekilmiş bir röntgeniniz var ise, doktorunuza bu durumu bildirirseniz ekstra radyasyon dozu almamış olursunuz. Panoramik röntgen sayesinde tüm çene yapısının, kemik kalitesinin ve diş köklerinin tel tedavisine uygunluğunun değerlendirilmesi, olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır.

Uzman doktor, diş ve diş köklerinizi inceledikten sonra çene kemiklerinizin baş bölgesindeki konum problemlerini tespit edebilmek amacıyla başınızın yan bölgesinden çekilen lateral sefalometrik radyografiye ihtiyaç duyacaktır. Lateral Sefalometrik röntgen sayesinde alt ve üst çenenizdeki iskeletsel problemler ortaya çıkartılacaktır.

Ortodontik tedavi öncesinde çekilen sefalometrik röntgen ile dişlerinizi, çenelerinizi ve baş boyun bölgenizi analizlerle detaylıca değerlendirebiliyoruz.

Ortodontik Tedavi Öncesi Sefalometrik Analiz

  • Doktorunuzun yapacağı sefalometirik analiz sonrasında ortodonti uzmanınız, çenelerinizin birbirine göre ileri – geri pozisyonunu veya dikey yöndeki problemlerini onlarca parametre üzerinde ortaya çıkartacaktır.
  • Unutmayın, bu parametreler röntgen olmadan değerlendirilmesi mümkün olmayan analizler olup ortodontik tedavinizin kalitesini kesinlikle arttıracaktır.
  • İhtiyaca göre posterior-anterior sefalometrik röntgen ile üst veya alt çene darlığı probleminiz net olarak tespit edilecektir. Teşhis, ortodontik tedavinin en önemli kısmıdır. Doğru teşhis ise hızlı, etkili ve kalıcı ortodontik tedavi olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında ileri düzeyde ortodontik diş ve çene bozukluğu olan bireylerde üç boyutlu tomografiden yararlanmak gerekebilir.
  • Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi’nin üzerine yüz giydirilerek ile ileri düzey ortodontik analiz yapılabilmektedir.
  • İleri düzey iskeletsel anomalilerde tomografi ile dijital ortodontik tedavi planlaması ve üç boyutlu fotoğraf analizi yapılmaktadır.
  • İskeletsel problem tespit edilirse, (çene darlığı, alt çene ileriliği, üst çene geriliği vb.) diş telinin yanı sıra tedavi sürecinde çene tedavisi olmanız da gerekebilir. Ortodonti uzmanınız muayene esnasında sizlerle detayları paylaşacaktır.
  • Diş teli öncesi-sonrası için ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar kayıtları alınır. Diş teli tadavisinin öncesi ve sonrasını karşılaştırmaya imkan sağlayacak bu fotoğraflar oldukça önemlidir.
  • Planlama öncesinde son olarak, dijital ağız içi taraması yapılır. Böylelikle tüm dişlerinizin çenedeki pozisyonları 3 boyutlu olarak belirlenir. Tüm datalar birlikte harmanlanarak tedavi sonunda dişlerinizin nasıl olacağı dijital ortamda tasarlanır. Planlamanıza göre tedavi rotaları oluşturulur.
  • Ağız içi dijital kayıt alınır ve tüm yapılar bilgisayar ortamına aktarılır, planlamaya eklenir.
  • Sizi daha iyi tanıyabilmek için, doktorunuz sizden anamnez alır. Ailevi soy geçmişiniz ve genel sağlık durumunuz tedavi planı üzerinde oldukça yüksek bir öneme sahiptir.

Ortodonti Uzmanı tarafından planlanmayan ve/veya uygulanmayan tedaviler ile planlama ve tedavi sürecinde yapılan hatalar sıklıkla geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır.

 

DİŞ HEKİMİORTODONTİ UZMANI
Uzmanlık Eğitimi
Uzmanlık Diploması
Diş Hekimi
Eğitim Süresi5 yıl5+4: 9+ yıl

Yüz öncelikli ortodontik tedavi planlaması, uzman doktor tarafından dikkatlice yapılır. Ortodonti uzmanı, ortodontik tedavi planlamasını yapabilecek tek yetkili kişidir.

Her ortodontist birer diş hekimidir, ama her diş hekimi bir ortodontist değildir.

Ortodonti uzmanınızı belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlara değinirsek (Ortodontist Bul) :

Ortodontist, yani ortodonti alanında uzman diş hekimi arıyorsanız bu ortodontist sorgulama linkini tıklayıp Türk Ortodonti Derneği’nin  (TOD) web sayfasında size en yakın uzman ortodontisti bulabilirsiniz.

Diş doktorunuz, Ortodonti ihtisasını tamamlamış “Ortodonti Uzmanı” yetkinliğine sahip uzman diş hekimi mi?

Ortodonti uzmanlığı uzun süren yoğun bir eğitim gerektirir. Yaklaşık 4-6 yıl süren ihtisasın uzun sürme nedeni ise çok sayıda farklı vaka planlanması ve tüm hastaların tedavisinin tamamlanmasının gerekliliğidir. Bu süreçte hastaların aynı ortodonti uzman adayı tarafından başından sonuna kadar ilgiyle takip edilir ve kendi öğretim üyesi tarafından tedavinin sonucunun onaylanması vakit alır. Başarıyla ortodonti hastalarını tamamlayan ortodonti uzmanlık adayı, uzmanlık tezini sunduktan sonra sağlık bakalığınca “Ortodonti Uzmanı” ünvanına kavuşur.

Doktorunuz Ortodonti Uzmanı mı, yoksa Ortodonti Uzmanı Adayı mı? Ortodonti Uzmanlık Diploması öğrenmek için tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sorguladıktan sonra açılan pencerede, Uzmanlık bilgilerini ve diploma tescil numarasını bulabilirsiniz. Eğer bu ekranda bulamıyorsanız, doktorunuz uzmanlık yetkinliğine sahip değildir.

Ortodonti uzmanınızın kendine ait sabit bir kliniği mevcut mu? Yoksa, ayda yalnızca sınırlı günlerde mi kliniğe geliyor?

Bu durumda, tedavinizin ilerleyişinde problemle karşılaştığınızda (diş teli batması, braket kopması vs) nasıl bir çözüm sunuluyor? Diş teli tedaviniz 1-3 yıl arasında sürebileceğinden ve her ay düzenli kontrol gerektirdiğinden iyi araştırmalısınız.

Diş teli tedavisinde tedavi planlamanız yapıldıktan sonra amaca ulaşmak için hangi yöntemi tercih edeceğinize karar vereceğiniz aşamaya geldik. Bu aşamada ise ortodontistiniz sizlere diş teli çeşitlerinden geleneksel metal tel tedavisi, şeffaf diş teli (Porselen, cam diş teli), lingual teli (lingual braket) veya telsiz ortodonti olarak şeffaf plak (şeffaf aparey, aligner) hakkında seçenekler sunacaktır. Ortodonti doktorunuz size, ağız diş ve çene yapınıza göre her bir tekniğin sizin için avantajlarını sunacaktır. Size düşen ise hangisini tercih edeceğinize karar vermek olacak.

Diş teli takılma seansında neler yapılır?

Ortodonti tedavisinin bonding seansında ortodonti uzmanınız çapraşık dişlerinizi, braketlenecek yüzeylerin kusursuz temizliğe ulaşması için diş pastası ile temizleyecektir. Sonrasında dudaklarınızı ve yanaklarınızı dişlere temas etmemeleri için ekartör ile uzaklaştırılacaktır. Ekartör, hem sizin konforunuzu arttıracak, hem de dişlerinizi tamamen ortaya çıkaracaktır. Yerleştirilen tükürük emici izolasyonu sağlayacaktır. Çünkü ancak tükürüksüz, temizlenmiş ve durulanıp kurutulmuş dişlerde kusursuz diş-braket bağlanması elde edilebilir.

İlk Ortodonti Muayenesine Gitmek İçin Hiçbir Zaman Geç Değil!

İlk ortodonti randevunuzda diş hekimi ilk muayenenizi yaparak gerekli teşhisi koyar. Gereken ölçüler, fotoğraflar ve röntgen kayıtları alınır ve tedavi süreci başlar.

Çocuklarda yapılacak ilk ortodonti muayenesi erken teşhis ve hızlı tedavi için büyük önem taşır. Çene ve diş yapısındaki bozukluklar erken yaşta tedavi edilerek ileri yaşlarda görülebilecek problemlerin önüne geçilebilir. Yetişkinlerde ortodonti ilk muayene için belirli bir yaş sınırı yoktur. Diş ya da çene yapınızda bir bozukluk olduğunu düşünüyor ve rahatsız oluyorsanız dilediğiniz yaşta ortodonti uzmanına başvurabilirsiniz.

Çocukluk döneminde yapılan ortodonti tedavileri daha hızlı sonuç vermektedir. Yetişkinlerde uygulanan tedavilerin süresi daha uzun olabilir. Ancak ilk ortodonti muayenesine gitmek için hiçbir zaman geç değildir.

Bu yazımızı beğendiyseniz ortodonti  ilgili diğer yazılarımız dikkatinizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Ortodontist Kimdir? Diş Hekiminiz Ortodonti Uzmanı mı?

Şeffaf Plak Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatı Nasıl Hesaplanır?