in

Ortodontist Kimdir? Diş Hekiminiz Ortodonti Uzmanı mı?

İçindekiller

Ortodontist Kimdir?

Diş hekimliği, uzmanlık alanlarına göre bölümlere ayrılır. Ortodontist kimdir? sorusunun ilk yanıtı, diş hekimliğinde uzmanlaşmış yani uzman diş hekimi olacaktır. Ortodonti uzmanı, konumsal diş ve çene problemlerinin teşhisi, tedavisi için uzmanlık eğitimi almış alanında uzman diş hekimidir.

Ortodontist olabilmek için üniversitelerin 5 yıllık diş hekimliği fakültelerinden mezun olmak ve yaklaşık 4-6 yıl süren ortodonti uzmanlık ya da doktora eğitimini tamamlamış olmak gerekiyor. Bu süreci başarıyla tamamlayan ve tezini teslim edebilen diş hekimi, ortodonti uzmanı olarak meslek hayatına başlayabilir. Peki diş hekimi ve ortodonti uzmanı hangi noktalarda birbirinden ayrılır? Diş hekiminiz ortodonti uzmanı mı? Ortodontist kimdir? Tüm bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Ortodontistler; genel diş hekimliği tedavilerinin yanında dişlerde ve baş-boyun bölgesinde oluşan ortodontik sorunların teşhisini yaparak gerekli tedaviyi uygular. Dişlerin konumunu ve çene gelişimini yönlendirme, diş kayıplarının önüne geçme ve doğal gülüş tasarımı ortodontistlerin görevleri arasındadır.

Ortodontist kimdir? sorusuna, diş ve çene yapısındaki problemleri ortadan kaldıran kişilerdir demek mümkün. Dişlerdeki çapraşıklık, kapanış sorunları, çene eklemi sorunları ve çene kemiklerinin ileri-geri olma durumlarını gerçekleştiren kişilerdir. Ayrıca çene darlığı gibi problemleri tedavi eden ve ortognatik cerrahi planlamalarını yapan hekime ortodonti uzmanı denir. Ortodonti uzmanının gerçekleştirdiği tedavi yöntemlerinden bazıları ise şunlardır:

Ortodontistlerin Profesyonel Olduğu Alanlar Nelerdir?

 • Organik gülüş tasarımı
 • Her türlü dişsel çapraşıklıkların tedavisi
 • İskeletsel problemlerin tedavisi
 • Ağız ve çene düzeninin sağlanması için gereken uygulamalar
 • Bebeklerde dudak damak yarıkları
 • Yetişkinlerde uyku apnesi
 • Implant bölgesi komşu dişleri düzenleme
 • Dişeti gülümsemesi (gummy smile) gibi tedavileri gerçekleştirir.

Ortodontistler bunlara ek olarak dişler arasındaki ayrıklık, diş çapraşıklığı, yutkunma problemleri, çiğneme problemlerini ve çenelerdeki asimetrileri tedavi eder. Ortodonti uzmanı halk arasında diş teli doktoru olarak bilinmektedir. Diş ve çenenizdeki sağlık sorunlarını düzelterek doğal bir görünüm kazandırır ve sağlıklı bir şekilde gülümseyebilmenizi sağlar. Böylelikle özgüveni arttırırken, uzun vadede diş taşı oluşumu, diş çürüğü, diş kaybı, protez, implant ihtiyacı gibi durumların oluşmasını etkin bir şekilde engeller.

Diş Hekiminiz Ortodonti Uzmanı mı?

Her ortodonti uzmanı birer diş hekimidir fakat diş hekimlerinin ancak %3’ü ortodonti uzmanıdır.

Daha güzel gülümsemek herkese mutluluk verici gelebilir. Ancak bu yolda ilerlerken oluşabilecek problemleri engelleyebilmek için ortodontist seçimi önemlidir. “En iyi ortodontik tedavi bir kez yapılan ortodontik tedavi” olacağı için bu alana daha en başında araştırmalara vakit ayırmak yerinde bir davranış olacaktır. 

Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

DİŞ HEKİMİORTODONTİ UZMANI
Uzmanlık Eğitimi
Uzmanlık Diploması
Diş Hekimi
Eğitim Süresi5 yıl5+4: 9+ yıl

Diş hekimi ve ortodonti uzmanı arasında farklar bulunmaktadır. Ortodonti uzmanı, dişleri hareket ettirebilme konusunda profesyoneldir. Çene yapısı gibi alanlarda ileri düzey bilgiye sahiptir. Ortodontist; dişlerin düzgün sıralanması, diş görüntüsündeki çarpıklıkların düzeltilmesi, Şeffaf plak (invisalign), diş teli ve braketlerle gerekli tedaviyi yapan kişidir.

Diş hekimi ise bu spesifik alandan uzak, genel ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik girişimlerde bulunabilme yetkinliğine sahip kişidir.

Maalesef 3-5 günlük kurslardan alınan birkaç katılım sertifikasıyla  ortodonti uzmanı olunamadığı bilinmelidir.  ORTODONTİ UZMANI diploması yalnızca diş hekimliğini ve ardından 4-6 yıl süren uzmanlık eğitimini başarıyla tamamladığında, fakültesi aracılığıyla T.C Sağlık Bakanlığınca verilmektedir. Bu nedenle Ortodonti uzmanlığı diplomasında Üniversite adı ya da Sağlık Bakanlığı mührü olmalıdır. Sonradan üzülmemek adına, doktorunuzun ortodontist olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Diş hekiminizinin ortodonti uzmanlığını kontrol etmek isterseniz, Türk Ortodonti Derneğinin (TOD) web sayfasındaki doktor arama motorunu kullanabilirsiniz.

Doğru Hekimle Doğru Tedaviye Ulaşın!

 • Ortodonti uzmanı mı?
 • Ortodonti uzmanlık öğrencisi mi?
 • Öğrenimini tamamlamış mı?

Ortodontik tedaviniz için tercih edeceğiniz hekimin ortodonti uzmanlığı eğitimini tamamladığından da emin olmanızı önemlidir. Bunun için bazı soruların sorulması gerekir. Ortodonti uzmanı mı? Ortodonti uzmanlık öğrencisi mi? Öğrenimini tamamlamış mı? gibi sorular, sağlığınız açısında önem taşır. Doktorunuzdan ortodontik eğitimi alanında diploması, sertifikaları, eğitimleri, dereceleri hakkında bilgi almalısınız. Ortodonti özelinde deneyimini, kaç vakalık pratiği ve tedavide uyguladığı protokolleri öğrenin.

Ortodontistler genellikleri diş hekimleriyle birlikte çalışmayı tercih ederler. Ortodonti tedavisinde gerekli görülen durumlarda hasta, diş hekimine yönlendirilebilir. Ağız ve diş sağlığınızdaki şikayetinize ya da isteklerinize göre doğru uzmanı seçebilmeniz, ortodontist kimdir? sorusunun cevabını bilmenize bağlıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Diş Teli Nasıl Takılır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Demo Blog

Ortodontik Muayenede Doğru Tedavi Planı için Bunlara Dikkat!