in ,

Şeffaf Plak Tedavisinde Çapraşık Dişler Nasıl Düzelir?

İçindekiller

Diş Teli ve Braketler Olmadan Diş Çapraşıklığı Problemini Çözmek Mümkün!

Şeffaf plaklar, diş çapraşıklığını düzeltmek için ortodonti tedavisinde kullanılmak amacıyla diş teline alternatif olarak üretilmiş malzemelerdir. Şeffaf plaklar, kullanım açısından diş tellerine göre çok daha pratik ve konforludur.

Günümüzde şeffaf plaklar oldukça popüler hala gelmiştir. Bunun sebebi şeffaf plakların diş tellerine göre görünürlüğünün neredeyse hiç belli olmamasıdır. Estetik kaygı taşıyan hastalar bu sebeple şeffaf plakları tercih etmektedirler. Peki braket ve diş teli kullanmadan dişleri düzeltme gerçekten mümkün mü? Dişler diş teli olmadan nasıl düzelir? Diş teli kullanmadan şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şeffaf Plak Apareyleri Dişleri Nasıl Düzeltir?

Dişler diş teli olmadan nasıl düzelir sorusuna şeffaf plak yani aligner ile mümkün diye cevap verebiliriz. Günümüzde her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde artık ortodontik vakaların %95’ine yakın bir oranın tedavisini aktif şeffaf plaklarla tedavi ederek gerçekleştirebiliyoruz. Fakat bu sistem, diş teli tedavisinden sonra dişlerinin bozulmasını engellemek için verdiğimiz pasif pekiştirme plakları ile karıştırılmamalıdır. Bu yazıda bahsettiğimiz düzeltici olan aktif şeffaf plaklardır (invisalign, ClearCorrect, Spark vb).

Şeffaf plak tedavisi için öncelikle ortodonti uzmanına muayene olmanız gerekir. Hafiften şiddetliye pek çok diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisi ile giderilebilmektedir. Ortodonti hekiminin onay vermesi üzerine şeffaf plak tedavisine başlayabilirsiniz.

Şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir diye merak ediyorsanız 1. aşamada ortodonti uzmanı ağız, diş ve çeneleri CAD-CAM teknolojisi ile 3 boyutlu dijital tarama yaparak bilgisayar ortamına aktarır. Bu işlem için kliniğimizde iTero dijital ağız içi tarama cihazını severek kullanmaktayız. 2. aşamada ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınızı da sanal ortama aktarıyor ve  dişleri en son kendini sürekli güncelleyen en son teknoloji ile bilgisayar simülasyonlarıyla (ClinCheck, Treatment Plan ..), dişlerinizi canlandırıyoruz.

Bilgisayar ortamında dişler hareket etmesi planlanan pozisyonlara getirilir. Buna göre kişiye özel seri olarak şeffaf plaklar üretilir. Her plak dişlerde ortalama 0.25 mm hız, 2 derece rotasyon, 1 derece tork hareketi verebilmekte ve yaklaşık 0.75 mm kalınlıkta olmaktadır. Şeffaf plaklar ortodontistinizin önerisine göre ortalama 5-12 günde bir değiştirilmektedir. İşlevini tamamlayan plaktan sonra sıradaki plağa geçiş yapabilirsiniz. Tüm şeffaf plaklar tedavinin başında komple üretilmektedir. Steril bir şekilde paketlenerek kullanılacağı gün için hazırda tutulmaktadır.

Şeffaf Plaklar Değiştikçe Dişler Nasıl Hareket Eder?

Şeffaf plaklar dişlerin gereken hareketi sağlaması için dişlere belli bir kuvvette basınç uygular. Bu büyük bir ağrıya yol açmayacaktır. Sadece şeffaf plağın takıldığı ilk gün sızı şeklinde hareketi hissedebilirsiniz. Ortalama 1-2 gün içinde dişleriniz şeffaf plağa uyum sağlayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavilerinde Dişlere Neden Ataçman Uygulanır?

Diş hareketlerinde verimliliği arttırmak için ise ataşman dediğimiz diş yüzeyine yerleştirdiğimiz minik dolgular uygulanır. Şeffaf plaklar, diş yüzeylerindeki ataşmanlara sıkı sıkıya oturarak yüzey kavramasını arttırır. Artan yüzey ve kavrama ile hedeflerimize güvenle ulaşabiliriz. Ataşman çıkıntıları tedavi sonunda ise tamamen kaldırılırlar.

Şeffaf Plak Tedavilerinde Ayrıca Ek Mekanikler Uygulanır Mı?

Bazı durumlarda da tıpkı diş tellerinde olduğu gibi plaktan plağa ve plaktan dişe takılan ağız içi elastiklerden faydalanılabilir. Sonuçta yapılan ortodonti tedavisi aynıdır, sadece materyalimiz diş teli yerine şeffaf plaktır.

Ağır vakalarda ise ihtiyaç duydulduğunda ortodontik minivida kullanarak, normalde şeffaf plaklar için oldukça zorlu sayılabilecek diş hareketlerini güvenle gerçekleştirebiliyoruz.

Diş çapraşıklığına ciddi çene problemleri de eşlik ettiğinde, yani çene ameliyatları gerektiği durumlarda da diş teli yerine şeffaf plaklarla ortodontik tedavi  uygulayıp,  beraberinde ortognatik cerrahi ameliyatları uygulayabiliyoruz.

Ergenlik dönemine kadar olan dönemde, alt çenede gerilik varsa şeffaf plaklara eklediğimiz hassas kanatlar (Precision wings) ile alt çeneyi öne alabiliyoruz. Fakat hassas kanatların sadece küçük hastalarımıza uygun olduğu unutulmamalıdır.

Şeffaf Plak Çapraşık Dişleri Düzeltmek İçin Bilgisayar Teknolojisinden Faydalanır!

Şeffaf plak dişleri nasıl düzeltir sorusunun bir diğer cevabı bilgisayar teknolojisiyle, olacaktır. Gelişen teknoloji sayesinde diş teli kullanmadan dişleri düzeltmek şeffaf plaklarla mümkün hale gelmiştir. Bilgisayar teknolojisi kullanıldığı için hareket etmesini istenmeyen dişlere kuvvet uygulamayacak şekilde şeffaf plaklar hazırlanmaktadır.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘ Şeffaf plak tedaviniz için kaç plak gerektiğini hesaplama’ konusu ele aldığımız yazımız dikkatinizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti Temizlik Rehberi

Clear Correct Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?