in ,

Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti Temizlik Rehberi

İçindekiller

Şeffaf Plak Temizliği Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak, günümüzde diş çapraşıklığını düzeltmek için kullanılan en pratik ve konforlu tedavi yöntemidir. Diş teli kullanımında yaşanılan besinlerin tel aralarına girmesi gibi bir sorunu şeffaf plak kullanımında yaşamazsınız. Şeffaf plak tedavisinde yemek yerden plakları çıkartabiliyor olmak hastaya büyük kolaylık sağlar.

Belkide bu şeffaf plak temizlik rehberi yazımızı okuyorsanız aşağıda sayacaklarımızdan bazılarını duymuş olabilirsiniz ama eminiz ki pek çok yeni şeyler öğreneceksiniz!

Ağızda ve şeffaf plakta hijyeni sağlamak tedaviden olumlu yanıt alabilmeniz için büyük önem taşır. Aksi takdirde invisalign şeffaf plaklarınız bakteri üremeye müsait bir hale gelecek,  kirlenecek ve dişlerinize fayda sağlamaktansa zarar verecektir. Peki şeffaf plak temizliği nasıl yapılır, şeffaf plakta hijyen nasıl sağlanır?

Bu kısmı rutin şeffaf plak temizliği ve detaylı şeffaf plak temizliği olarak ikiye ayırmak faydalı olacağını düşünüyorum.

Şeffaf Plak için Detaylı Temizlik Rehberi

Aligner’ları tertemiz yapabilmek yani kapsamlı temizliği için invisalign temizlik kristallerini kullanıyoruz. Bu uygulamayı 2-3 günde bir aşağıda bahsettiğimiz basit adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

İnvisalign temizlik kristalleri nasıl kullanılır?

     1.Öncelikle şeffaf plaklarınızı az miktar sıvı sabun veya diş macununu ile diş fırçası yardımıyla ılık musluk suyu altında fırçalayıp, yıkayıp durulayınız. Böylelikle plak üzerindeki gözle görülen artık maddeleri uzaklaştırmış ve yapacağınız işlemin verimliliğini arttırmış olacaksınız. Fakat su asla sıcak olmasın! Yoksa plaklarınız şekil değiştirebilir.

     2.Detaylı şeffaf plak temizliği için hastalarımıza verdiğimiz şeffaf plak yıkama kaplarını kullanın (küçük bir kâse de olabilir.) Kabı Ilık çeşme suyuyla 2.5 parmak kadar doldurunuz.

     3.Ardından invisalign temizlik kristallerini (Corega diş protezi temizleyici tablette işinizi görür) suya döküp, oluşan solüsyonu karıştırınız.

     4.Şeffaf plağınızı tamamen solüsyonunun içerisinde kalacak şekilde kaba koyunuz.

     5.Yaklaşık 15 dakika boyunca şeffaf plaklarınızı ara ara karıştırarak bekleyiniz. Bu esnada hazırladığınız kimyasal işini yapıp tüm kiri yumuşatıp çıkartacaktır.

     6.Alignerları solüsyondan çıkartınız

     7.Kalan artıkları temizlemek için şeffaf plakların her bir yüzeyini diş fırçasıyla fırçalayıp, güzelce ılık musluk suyu ile durulayınız.

     8.Temizlik kontrolü için invisalign şeffaf plaklarınızı herhangi ışık kaynağına ( pencere, lamba vs) yöneltip, plağın yüzeylerinde mat görünen yerin olmadığından ve tamamen transparan olduğundan emin olunuz.

     9.Eğer varsa tekrar fırçalayıp, durulayınız.

     10.İşte ilk günkü şeffaflığına kavuşan plaklarınız tertemiz oldu, tebrikler.

Şeffaf Plak İçin Rutin Temizlik Rehberi

     1.Dişlerinizi ve plaklarınızı istisnasız her öğün sonrası fırçalayın! Yani temiz dişlere temizlenmiş plaklarınızı takınız. Sabah kahvaltısından sonra, öğle yemeğinden sonra, akşam yemeğinden sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere en az 4 kez diş ve plak fırçalamayı öneriyoruz.

     2.Hizalayıcı Şeffaf Plaklarınızı fırçalarken diş macunu kullanabilirsiniz. Bu konuya açıklık getirmek adına şeffaf plakların kullanıldığı yere göre detaylandırmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Hizalayıcı Şeffaf plaklar ile telsiz ortodontik tedavi için kullanıldığında (kısa süreli kullanım)

Fırçalama esnasında beyazlatıcı içermeyen diş macununun şeffaf plağa zarar vermesi söz konusu değildir.  Aksine içeriğindeki flor sayesinde bakteri birikmesini azaltır. Dişleri düzeltmek için kullanacağınız şeffaf plaklar (invisalign, Clearcorrect) yaklaşık haftada bir değişeceği için bu kadar kısa sürede çizilme olması beklenmez.  Ortodontik tedavinize asla bir engel teşkil etmeyecektir.

Pekiştirme Şeffaf Plaklarında (Uzun süreli kullanım):

Diş teli tedavisi sonrasında verdiğimiz şeffaf pekiştirme plakları (Essix, SX, Gece Plağı)

Şeffaf plaklar bu amaçla değiştirilmeden uzun süreli kullanıldığı  (18 ay) için zamanla önemsiz çizikler oluşabilmektedir. Fakat bu sadece kozmetik bir durumdur. Hijyenin iyi olması çok daha avantajlıdır. Tedaviye engel bir durum asla değildir. Plak çizilecek korkusuyla fırçama zayıf yapılırsa plak zamanla sararacak, kirler birikmeye başlayacak ve bir süre sonra diş çürüklerine kadar sebebiyet vereceği durumlara kadar ilerleyebileceği asla unutulmamalıdır. Böyle bir durum çok daha can sıkıcı olacaktır. 10 yılı aşkın süredir tüm hastalarıma mevcutta kullandığı diş fırçasıyla ve macunuyla fırçalamasını öneriyorum. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta: 

Ne kendi dişlerinizi ne de plakları BEYAZLATICILI diş macunlarıyla fırçalamayın.  

Marka farketmeksizin herhangi bilinen beyazlatıcısız tanıdık bir diş macunu kullanabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta beyazlatıcı diş macunu kullanmamaktır.

3.Toplam fırçalama süresinin 30 saniye dişler 30 saniye plaklar için olması yeterlidir.

4.Günde 1-2 kez yapılan fırçalamada öğün sonrası fırçalama atlanacağı için kirli dişlere plak takıldığında, plağınızı temizlemek daha zorlaşacak ve zamanla istenmeyen kalıcı koku oluşturacaktır. Günde 2 kez yapılan fırçalama sağlıklı temizlik için yetersizdir.

5.Sıklıkla fırça yerine ağız temizleyici gargaralar ile banyo yapmanın yeterli olabileceği düşünülmektedir. Fakat bu doğru değildir. Önemli olan mekanik temizlik ile tüm kiri uzaklaştırmaktır.

6.Temizliğe destek olarak fırçalamaya ilave arada bir ağız gargaraları ile de temizlikte yapılabilir, zarar vermeyecektir.

7.Şeffaf plak saklama kutunuzu her gün temizleyin.

8.Plaklarınızı kendi karışımlarınızla temizlemeyin. Oksijneli su, çamaşır suyu, sirkeli su, kaynar su, sodalı su gibi işlemleri uygulamayın J hem plağa hem kendi sağlığınıza zarar verirsiniz.

9.Destek olarak Sonicbrite veya Retainer Brite gibi ultrasonik dental temizlik cihazlarıyla bakterileri öldürebilir ve mikro kalıntıları uzaklaştırabilirsiniz. (Takı, mücevher veya gözlük temizliğinde kullanılan ultrasonik temizleme aletleri de benzer işi görecektir.)

10.Şeffaf Plakları Doğru Muhafaza Edin!

Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır diyorsanız şeffaf plaklarınızı doğru bir şekilde muhafaza etmeye dikkat etmelisiniz. Gerekli durumlarda şeffaf plaklarınızı sadece doktorunuzun size verdiği saklama kutusunda muhafaza etmelisiniz. Bu şekilde şeffaf plaklarınızın hem kaybolmasını engelleyebilir hem de hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Saklama kaplarında saklanan şeffaf plaklar dış etkenlere karşı da (eğilme, bükülme veya kırılma) korunmuş olurlar.

Şeffaf Plak Temizliğine Dikkat Ederek Ortodontik Tedavi Sürenizi Kısaltabilirsiniz!

Hizalayıcı şeffaf plakların temizliği oldukça kolaydır. Önemli olan şeffaf plak temizliğini bir rutin haline getirmek, disiplinli bir şekilde bu rutine sadık kalmaktır. Şeffaf plakta hijyeni sağlamak için günde sadece birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır.

Diş ve şeffaf plak temizliğine dikkat ederek dişlerinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şeffaf plakta hijyeni sağlamak, tedavi süresinin uzamasını engelleyecektir.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Diş beyazlatma?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Şeffaf Plak Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Şeffaf Plak Tedavisinde Çapraşık Dişler Nasıl Düzelir?