Şeffaf plak tedavisi nedir?

Invisalign, şeffaf diş plağı tedavisi veya telsiz ortodontik tedavi olarak bilinen, diş teline alternatif bir dizi aligner ( görünmez damaklık ) ile yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir. Dünya çapında en yaygın ismiyle invisalign tedavisi olarak anılan bu tedavi, diş çarpıklığı bulunan her yaştan bireye invisalign yetkinlik belgesine sahip ortodontistler tarafından güvenle uygulanarak, dişleri hizalamak için kulanılmaktadır.

Dijital Ortodonti (invisalign sistemindei clincheck aşamasında yapılan vaka planlaması ve tartışması)

Invisalign ne demek?

1997 yılından günümüze yaklaşık 7.8 milyon çapraşık dişli bireyin tercih ettiği popüler bir ortodontik şeffaf aparey tedavisi yöntemidir. Dişlerin üzerini tamamen saran özel plak yapısı sayesinde hiçbir diş telli kullanmadan, modern ve yenilikçi ortodonti ile çapraşık dişler inci gibi yapılabilen sistemin adıdır.

Şeffaf plak apareyin ( invisalign ) avantajı nelerdir?

Estetik görünüm:

Tamamen şeffaf yapısı sayesine gizliği yakalayan şeffaf düzeltici plaklar oldukça estetik bir görünüm oluşturmasından dolayı tercih edilmektedir. İnvisalign, sizlere hem telsiz hem de görünmez ortodontik tedavi fırsatı sunmaktadır.  Ortodontik tedavi mekanikleriniz fark edilmeden, tedaviniz ilerlerken gülüşünüzdeki ışıltınız giderek artacaktır.

Kullanım kolaylığı:

Şeffaf diş plaklarının tek seferde takılıp çıkartılabilmesi ve geliştirilmiş esnek plastik yapısı sayesinde oldukça kolay bir kullanım sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. Çarpık dişli bireylerde diş teli tedavisinde braketlerin oluşturduğu ağız içi tahrişler ve yaralar, şeffaf düzeltici apareylerde oluşmayacağı için konforlu bir tedavi gerçekleştirirsiniz.

Yemek yeme özgürlüğü:

Diş teli batacak veya düşecek endişesi olmadan besinleri dilediğiniz gibi ısırabilme – çiğneyebilme özgürlüğü verdiği için özgürlüğüne önem veren bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Hijyen:

Temizliği kolaydır. Bir şeyler atıştırmadan önce rahatlıkla çıkarabileceğiniz için, diş telleri gibi her yemekte braketlerinizin arasına besin kaçmaz ve bakteriler çürüğe neden olmaz. Ayrıca diş eti problemi oluşturmadığı için hijyenik açıdan sıklıkla tercih görmektedir.  Şeffaf damaklıkların en fazla 2 hafta kullanılması, sürekli değişmesi ağız bakımına olumlu katkıda bulunur.

Kolay kontrol:

Diş teli batması veya kopması gibi acil durumlar gözlenmez. Ayrıca aylık ortodontik kontrollerde tel değişimine de gerek yoktur. Bu nedenlerle aylık kontrol seanslarınız diş teline göre, şeffaf damaklıklarla çok kısa sürede tamamlanmaktadır. Artan bu zamanı dışarıda değerlendirmek isteyen bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf plak ( Aligner ) ortodontik tedavisi nasıl yapılır?

Şeffaf plaklarınız tamamen dijital ortamda planlanır ve hazırlanır. Dijital ortodonti ile dişlerinize istenilen hareketler yaptırılırken, izleyecekleri hedef belirlenir ve buna göre rotalar oluşturulur. Amaca yönelik diş hareketlerinin her bir aşaması için üç boyutlu yazıcılardan bir dizi şeffaf diş plağı üretilir. Sizlere İstanbul Bakırköy’de hizmet veren ortodontistimiz, numerik sıraya göre en uygun zamanlamayı tespit ederek (yaklaşık 7-15 günde bir) plaklarınızı değişmenizi önerir. 6-10 haftalık kontrollerle uzman doktorumu, Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimizde rutin muayenenizi tekrarlar ve yeni görünmez plak setlerini sizlere teslim eder.

invisalign ile mutlu hasta mutlu doktor

Şeffaf plak apareyi nasıl takılır?

Şeffaf plaklar kullanımı en kolay olan ortodontik tedavi mekanikleridir. Kendi transparan damaklıklarınızı, çok hafif kuvvetle çapraşık dişlerinize doğru itip tedavinizi başlatabilirsiniz. Daha sonrasında kilitlenme sesi sesi duyduğunuzda işlem tamamdır. Şeffaf plakları düzenli kullanmak önemlidir. Yeme, içme, diş fırçalama esnasında düzeltici plaklar çıkartılırken diğer zamanlarda tam zamanlı kullanmanızı önermekteyiz.

Şeffaf Diş plağı ( İnvisalign ) için ilk muayeneden sonra tedavim ne zaman başlar?

İstanbul Bakırköy’de bulunan Ortodonti uzmanı kliğimizde 3 boyutlu dijital ağız içi tarayıcı (iTero) sayesinde, ölçü verme esnasında mide bulantısı problemi olmaksızın 2-3 dk içerisinde çapraşık dişlerinizin tamamını bilgisayara aktarabiliyoruz. Böylelikle;

  • ilk aşama olan geleneksel ölçü maddesiyle kalıp alınması, daha sonra
  • ikinci aşama olan kalıpların Hollanda’da tarama merkezine gönderilmesi ve
  • üçüncü aşama olan ABD’deki üretim merkezine gönderilmesi için gereken süre kısalmış olur.

İTero (dijital  tarama) ile toplamda yaklaşık 2-3 hafta süren 1. ve 2. aşamalar atlanır. Taramızdan hemen sonra 2-3 dakika içerisinde doğrudan ABD’deki invisalign plak üretim merkezine planlamanız iletilir ve üretime başlanır. Yani dijital ortodonti altyapısı sayesinde şeffaf plaklarınızın 4-5 hafta yerine 2 hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde hem üretimi hem de kıtalar arası yolculuklarını tamamlayıp sizlere teslimi gerçekleştirilir. İşte bu nedenle Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak tedavilerinize süratle başlayabiliyoruz.

Şeffaf plak ( invisalign ) tedavisi nasıl yürütülür?

Tedavinize başlamadan diğer dijital röntgen ve dijital fotoğraf kayıtlarınızı aldıktan sonra, sonucun nasıl olabileceğini sizlerle paylaşmaktayız. Bu esnada kişisel özel talepleriniz de değerlendirilerek, sonucunuzu hep birlikte planlamakta ve şeffaf plaklarınızı yalnızca size özel olarak üretmekteyiz. Sizler 1 nolu plağınızın tavsiye edeceğimiz kullanım süresinden (7-15 gün) sonra atıp, 2 numaralı görünmez plağa geçiş yapacak ve bu rutini tekrarlayarak süreci tamamlayacaksınız. Etkili bir sonuç alabilmeniz için şeffaf damaklıklarınızı gece ve gündüz, günde en az 20 saat kullanmalısınız. Geri kalan 4 saatlik süreyi ise beslenme, sosyal aktivite veya diş fırçalama gibi işlere ayrılan özel zaman olarak değerlendirebilirsiniz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği

Özgürce gülümsenin en doğal yolu!

Telsiz ortodonti (invisalign) tedavi süresi ne kadardır?

Görünmez ortodontik tedavinin toplam süresi ve bu telsiz diş teli tedavisinde kullanılacak plak ( aligner ) sayısı ortodontik probleminizin şiddetine göre belirlenmektedir.

  • Hafif çapraşıklık tedavisi: 0-7 plaklık bir tedavi 3-5 ay
  • Orta çapraşık tedavisi: 7-14 plaklık tedavi: 5-10 ay
  • Aşırı çapraşıklık tedavisi: 14+ plaklık bir tedavi: 10+ ay sürmektedir.

Şeffaf damaklıklarla, 3 – 18 ay içerisinde mükemmel görünümlü estetik dişlere kavuşabilmeniz mümkündür.

Şeffaf plak apareyi tedavisi mi yoksa diş teli tedavisi mi daha hızlı ilerler ve hangisi erken biter?

Geleneksel diş teli tedavisinde önce üst çeneye teller takılır ve sonra çapraşıklık durumuna göre alt çene dişlerine 2 – 9 ay arasında geçiş yapılır ve bitimde alt ve üst diş telleri birlikte sökülür. Diş telleri mekanik yapısı gereği, önce ince köklü ön dişleri hareket ettirirken, daha sonra arka kalın köklü dişleri hareket ettirir. Şeffaf plak apareyi tedavisinde ise daha tedavinizin ilk gününden itibaren hem üst hem alt çenedeki tüm çapraşık dişlerin tümüne birlikte ortodontik kuvvet uygulanırken, ön ve arka dişleriniz hep birlikte diş hareketine başlar.  Şeffaf plaklarda avantajlı olan bu durum, diş teline göre bu yeni sistemde anlamlı derecede daha hızlı ve erken sonuç almanızı sağlar.

Görünmez plak ( invisalign ) diş teli tedavisine göre daha doku dostudur.

Yukarıda bahsedilen avantajlara ek; yapılan araştırmalara (1,2) göre invisalign sistemi diş kökü sağlığı dostudur. Yani, sabit ortodontik tedaviye göre, çapraşık diş köklerinde olası oluşabilecek problemlerin (rezorpsiyon) daha az gözlendiği bilridilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda dişlere daha hafif, kontrollü ve ideal kuvvetler uygulandığı gösterilmiştir.

  1. Apical root resorption during orthodontic treatment with clear aligners: A retrospective study using cone-beam computed tomography, Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2018 Jun;153(6):842-851. doi: 10.1016/j.ajodo.2017.10.026.
  2. External apical root resorption in non-extraction cases after clear aligner therapy or fixed orthodontic treatment. J Dent Sci. 2018 Mar;13(1):48-53. doi: 10.1016/j.jds.2017.09.007. Epub 2018 Feb

Şeffaf düzeltici plakların ( Aligner ) dezavantajları nelerdir?

Alışma sürecinde, diş telinde de olduğu gibi, konuşurken birkaç günlük geçici bir süre hafif düzeyde telaffuz problemleri yaşayabilirsiniz. Fakat bu durum sabit diş tellerinde de olabilmekte ve tellerin dudak – yanak bölgesinde tahriş oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Hasta iş birliği önemlidir. Şeffaf plakların düzensiz kullanımına bağlı olarak (günlük 20 saatten daha az) kullanıldığında, sonuca ulaşacağımız ortodontik tedavi süresinin uzayabileceği unutulmamalıdır.

Biyomekanik özelliklerinden dolayı aşırı biçimsiz dişli ortodontik vakalar (% 15’lik kısım) haricindeki %85’lik kısımda invisalign etkin bir sonuca ulaşabilir ve güvenle uygulanabilir.

Şeffaf plak tedavisinin fiyatı nedir?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin fiyatı diğer tekniklere göre daha maliyetli gibi görünse de bu estetik damaklık tedavisinin ücreti, sunduğu avantajlar ve sonucun neredeyse %100 olacağı düşünüldüğünde oldukça ekonomiktir.

Her bir plağın sınırlı diş hareketi sunmasından dolayı, tedavide plak serisi uygulanmaktadır. Bu nedenle, telsiz diş teli tedavisinde kullanılacak plak ( aligner ) sayısı ortodontik probleminizin şiddetine göre belirlenmekte ve tedavinin fiyatının ne kadar tutacağını söylemektedir.

Dişlerin hafif düzeyde çarpıklığında: 0-7 plaklık bir düzeltici tedavi; Dişlerin orta düzeyde çarpıklığında: 7-14 plaklık düzeltici tedavi; aşırı çapraşık dişlerde ise: 14+ şeffaf plaklık bir düzeltici ortodontik tedavi uygulaması yeterli olmaktadır.

Şeffaf düzetici, plak tedavi fiyatını net olarak belirleyebilmek için ortodonti uzmanız Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN’a muayene olmanız gereklidir. İlk seansta kaç plak kullanılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İnvisalign tedavisi pek çok vakada diş telinden daha hızlı sonuç verir.

Şeffaf Diş Plağı Merkezi Kliniğimizde Invisalign

Dijital diş hekimliği ile iç içe olan invisalign sertifikalı kliniğimizde teşhisten planlamaya, planlamadan tedaviye her alanda teknolojinin avantajlarını tecrübemizle harmanlıyoruz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimizde çapraşık dişlere çözüm sunarak ortodontik tedavilerimizi uygulayan Ortodonti uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN, invisalign sertifikasına sahip olup, profesyonel şeffaf plak uygulayıcısıdır. Siz değerli hastalarımıza uygun vakalarda güvenle şeffaf plak uygulamakta ve önermektedir.

Şeffaf plak merkezi olan kliniğimizde, piyasada pek çok şeffaf plak markası alternatifi (Orthero, Clear aligner, Clearfix, Digiortho ) bulunmasına rağmen; yalnızca sektörün öncüsü ve dünya lideri olan invisalign marka grubunun ürünleri tercih edilmektedir.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğine nasıl ulaşabilirsiniz?

İstanbul, Bakırköy’de bulunan Ortodonti ve Estetik Diş Kliniğimiz, Bakırköy incirli’nin devamındaki meydana 1 dk yürüyüş mesafesinde konumlanmaktadır.

İstanbul’da merkezi konumda olan diş kliniğimize toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul, Bakırköy Marmaray ve yüksek hızlı tren durağına 3 dk yürüme mesafesinde olan diş kliniğimize; Pendik, Kartal, Maltepe, Bostancı, Erenköy, Göztepe, Üsküdar, Sirkeci, Zeytinburnu, Ataköy, Yeşilyurt, Florya, Küçükçekmece, Halkalı, Eskişehir, Ankara ve Konya’dan tek vasıta ile ulaşabilirsiniz.

İstanbul Metrobüs ile, İncirli durağından 10-12 dk yürüme mesafesinde bulunan şeffaf plak merkezi kliniğimize; Beylikdüzü, Avcılar, Yenibosna, Şirinevler, Bahçelievler, Merter, Topkapı, Eyüp, Okmeydanı, Çağlayan, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Acıbadem, Kadıköy istikametinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul Metro ile; İncirli Metro durağından ile 8-10 dk yürüme mesafesinde bulunan kliğimize, Yenibosna, Ataköy, Şirinevler, Bahçelievler, Zeytinburnu, Merter, Bayrampaşa, Fatih, Aksaray, Taksim, Beyoğlu, Beşiktaş, Osmanbey, Nişantaşı, Şişli, Gayrettepe, Levent, 4. Levent, Sarıyer, Başakşehir, Kadıköy, Göztepe, Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik, Üsküdar, Altunizade, Ümraniye, Nispetiye, Etiler’den ulaşabilirsiniz.

İstanbul, Bakırköy iskelesine 15 dk yürüme mesafesinde olan kliniğimize, Adalardan, Kınalıada ve Büyükada’dan doğrudan bulunan feribot hattı ile ulaşabilirsiniz.