in ,

Şeffaf plak (invisalign) ile yemek yeme, içme ve beslenme nasıl olmalı? 5 harika yiyecek önerisi

şeffaf plaklarla beslenme nasıl olmalı? Ne yenir? ne içilir?
invisalign, şeffaf plak, telsiz ortodonti, beslenme, yemek önerisi, ne yemeli, neler yasak

Ortodontik tedavi serüveninize telsiz ortodontik tedavi yani şeffaf plak ile başladınız veya invisalign tedavisine başlamayı planlıyorsunuz. Hayat boyu her aynaya baktığınızda etkisini hissedeceğiniz kendi ağız ve diş sağlığınıza yapacağınız harika bir yatırım olacak. Sadece aynalarda, ekranlarda daha genç ve daha güzel görünmekle kalmayacak çene ve çiğnemenizi her zamankinden daha da iyileştireceksiniz. Telsiz ortodontide invisalign plaklarınız ilerledikçe, çapraşık dişleriniz süratle düzelip sizi mutlu ederken ağız ve diş sağlığınız giderek daha sağlıklı ve doğal hale gelecek.

İlk invisalign plağı kullamaya başladıktan sonra yemek yeme ve içmede ne kadar özgür olduğunuzu farkedeceksiniz.

Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği aileniz olarak invisalign şeffaf plak tedavisi ile uzun yılların vermiş olduğu deneyime dayanarak söyleyebiliriz ki, ortodontik tedaviniz boyunca sizlerin en konforlu ve sağlıklı yoldan ortodontik tedavinizi tamamlamak için tüm donanımızla yanınızdayız.
Bu amaçla, yemek yerken karşınıza çıkabilecek zorlukların üstesinden gelebilmek için şeffaf plak ile neleri yiyebileceksiniz gibi sıklıkla sorulan sorularınıza karşı faydalı olacağını düşündüğümüz invisalign şeffaf plak ile tedavide beslenmenin, yemek yemenin ipuçlarını tek tek açıklıyoruz. Telsiz ortodontik tedavi ile premium tedavi aldığınızı hissedeceğiniz 5 harika yiyecek önerisinden oluşan “Ortodontik tedavinin en özgür yemek listesini” paylaşıyoruz. Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti tedavisi ile bakalım neler yiyebilirsiniz?

Şeffaf plak bakırköy, istanbul Kahraman Ortodonti

Sağlığınız Söz Konusu Olunca Kahraman Ortodonti‘ye Güvenebilirsiniz

Evet, şeffaf plaklar ile ağız ve diş sağlığınıza büyük yatırım yapıyor ve genel sağlığınızı iyileştirirken göz kamaştıran doğal gülümsemeye doğru kararlılıkla ilerliyorsunuz. Bu süreçte çarpık dişlerinizin düzelmesi için telsiz ortodontik tedavi olan invisalign şeffaf plaklarınızı 3 ay’dan 1-2 yıla varan süreçte kullanacaksınız. Başlangıçta ortodontik tedaviniz hayat boyu sürecekmiş gibi hissediyor olsanız da bu süreçte gelip geçecek. Hatta hayat boyu keyfini süreceğiniz avantajlarını düşündüğünüzde ise oldukça kısa olduğu bile düşülebilir! Simdiye kadar ki en gelişmiş ortodontik tedavi tekniğiyle tedavi olurken özgürce beslenmenin keyfini çıkarın. Aşağıda bahsettiklerimi diş telleri ile beslenmede yasaklı yiyecekler arasındayken, sizler dilediğiniz gibi davranın!
Isırın! Dişlerinizde teller varken büyük ısırıklar yerine küçük lokmaları tercih etmelisiniz, ama şeffaf plaklarda durum hiçte öyle değil. Plaklarınızı çıkarıp özgürce ısırıp kopartmaya kaldığınız yerden devam edin.
Yapışkan veya sert gıda diyetine ara vermenize gerek yok! Yapışkan besinler diş telleriniz takıldıktan hemen sonra daha ilk besini tükettiğiniz anda dişlerinize yapışmaya başlarlar. İnvisalign tedavisi ile bu bir problem olmaktan çıkıyor.
Artık fındığı, fıstığı ve çerezi kuşlarla birlikte tüketebilirsiniz. Sağınız için faydalı olsalar da yiyecekler braketlerinizin arasına kaçıp dişlerinizi gerebilir veya sıkışabilirler. Bu durumun patlamış mısır için de aynen geçerli olacağını düşünmek hiçte zor değil. Fakat, şeffaf plak ortodontik tedavisinde serbest. Plakları çıkartın yeter!
İnvisalign şeffaf plaklara alışmak ilk birkaç saat içerisinde alışacaksınız. Aşağıda paranızın karşılığını bulabileceğiniz ve de daha öncesinde ortodontik tedavide asla önereceklerimiz arasında hayalini bile kuramadığımız vazgeçilemeyen-extreme-lezzet üçlüsünde zirveyi zorlayan yiyecek listemizi anlatıyorum

Kahraman Ortodonti size sandığınızdan daha yakın.
Online muayene için tıklayın.

Ortodontik tedavi süreniz boyunca, ağız ve diş sağlığı bakımınız normal zamanınıza göre daha fazla önem kazanmaktadır. Günde her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı öneriyoruz. geneksel diş telli tedavisinde yasaklı besinlerde yer alan fakat invisalign şeffaf plak tedavisinde güvenle tüketebileceğinizi düşündüğümüz 5 harika yiyecek önerilerimizi sizler için sıralayalım.

1) Lokum

şeffaf plaklarla beslenme nasıl olmalı? Ne yenir? ne içilir?

Dişlerinizi iyi fırçaladığınız sürece, atıştırmalarda lokum gibi lezzettli mi lezzetli atıştırmalığı tedavinize engel olmayacağı için tüketebilirsiniz. Siz yine de aşırı şeker içerdiği için sınırlı tüketmeyin. (Telsiz ortodonti şeffaf plaklarınızı çıkartıp tüketmenizi öneriyoruz)

2. Çikolata

şeffaf plaklarla beslenme nasıl olmalı? Ne yenir? ne içilir?

Söylenecek tek söz:
-Aşırıya kaçmayınız
-Aşırıya kaçmayınız
-Aşırıya kaçmayınız:) …… tabiki de tedavinize bir engel değil.

3. Haşlanmış / patlamış mısır

Sizlerde açık havada mis gibi kokan mısırın kokusunu metrelerce öteden alabiliyorsanız, yada sinemada patlamış mısır olmadan bir şeylerin eksik olduğunu hissedenlerdenseniz burası sizin yeriniz. Ayrıca mısır enerjinizi arttırırken, sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olurken, büyümeyi destekleyecek, kalbinize de iyi gelecektir. ( Telsiz ortodonti için kullandığınız şeffaf plaklarınızı çıkartıp tüketmenizi öneriyoruz)

4. Lahmacun,kebap, dürüm, simit …

invisalign telsiz ortodonti şeffaf plaklarla beslenme nasıl olmalı? Ne yenir? ne içilir?

Ülkemizin kültürel değerlerini nasıl atlayabiliriz ki?

Lahmacun lahmacun,
Dürüp dürüp sar kenarını tutma nazik salçalı lahmacun,
Kuzu kulağıyla rokayı unutma limonlu ekşili lahmacun,
Yandım dedikçe buz gibi ayran şalgam suyu lahmacun.
Barış Manço

Serbestsiniz. (Plağınızı çıkartıp tüketmenizi öneriyoruz)

5. Erik

telsiz ortodonti, şeffaf plaklarla beslenme nasıl olmalı? Ne yenir? ne içilir?

Sanıyoruz en güzelini en sona sakladık. Diş teli kullanan hastalarımızda, çekirdeğini çıkarttıktan sonra tüketmelerini önerdiğimiz erik, telsiz ortodontik tedavide yiyecek listemizin favorisi. Erik yerken telleriniz kırılacağı düşüncesi olmadan tüketin! Eriğin faydalarına kısaca değinmek gerekirse:

-Zengin antioksidan deposu: Yüksek antidoksidan bileşenleri ile vücudu korurken zengin C vitamini ile hastalıklara karşı direnci arttırıyor. 100 gr erik günlük C vitamini ihtiyacının %16 sını karşılıyor.
-Kolestrolü dengeliyor: okside olmuş kolesterolün damar içinde birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp hastalıklarından korunmamızı sağlayan meyveler arasında sayılabilir.
-Kemik sağlını destekleyici: Erikte bulunan K vitamini ve magnezyum minerali gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun vücut tarafından emilebilmesi için önemlidir.
-Kilo kontrolüne yardımcı: Eğer birDiyet programı uyguluyorsanız atıştırmalık olarak erik yiyebilirsiniz. İçerdiği besin lifi ile sizi uzun süre tok tutar ve öğünler arası yaşanabilecek açlık krizlerini aşırı kalorili atıştırmalıklar tüketmeden geçiştirmenize yardımcı olur.

Uzman kliniğimiz ile en basit çapraşıklıktan ileri düzey ortodontik tedavi gerektiren ortognatik cerrahi tedavisine ortodontik tedavinin tüm skalasında hizmet vermekten memnuniyet duyuyoruz.

İşimizi tutkuyla yapıyoruz.

Şeffaf plaklar ile telsiz ortodontik tedavi avantajlarından “Beslenme nasıl olmalı?” sorusuna cevaben hazırlamış olduğumuz bu detaylı listenin sizlere lezzetli seçenekler sunmada faydalı olacağını düşünüyoruz.

Eğer,  diş teli veya şeffaf plaklarla ortodotik tedavi olmayı düşünüyor ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya sorularınız varsa bizi arayabilirsinizDr. Fatih Kahraman sizlere bu konuda yardımcı olacak ve endişelerinizi giderecektir. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği diş telleriniz takıldığı andan çıkartıldığı ana kadar hatta çok daha fazlasında sizlere yardımcı olabilmek için İstanbul Bakırköy’de ortodonti ve estetik diş hekimliği hizmeti vermektedir.

Hayat boyu özgürce gülümsemeniz dileğiyle

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

2.3k Puan
Upvote Downvote

Balıkesir Ortodonti

Diş Çapraşıklığı Neden Olur?