in ,

Şeffaf Plak Telsiz Ortodonti Tedavisine Başlamayı Düşünenler İçin 8 Tavsiye!

İçindekiller

Şeffaf Plak Tedavisine Başlamadan Önce Hazırlıklı Olun!

Şeffaf plak tedavisi, diş teli yerine şeffaf plaklar kullanılarak diş çapraşıklığının düzeltildiği ortodonti tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisinde dijital ortodonti tedavi teknolojisi ile hastanın ağız yapısına göre özel olarak yapılmış şeffaf plaklar kullanılır.

Telsiz ortodonti tedavisi, diş teli kullanmadan diş çapraşıklığı tedavisini mümkün kılar. Şeffaf plak tedavisinde kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklarla diş düzeltimi gerçekleştirilebilmektedir. Şeffaf plak önerileri ve şeffaf plak tavsiyeleri merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisine Başlamadan Önce Gereken Tüm Ağız ve Diş Kontrollerinizi Yaptırmalısınız!

Telsiz ortodonti tedavisi, diş teli tedavisine öre hastaya çok daha kolay ve konforlu bir tedavi imkanı tanımaktadır. Sabit diş tellerine göre şeffaf plak kullanımı daha az zahmetli ve alışması daha sorunsuzdur. Şeffaf plak tedavisine başlayacaklara önerileri şu şekilde sıralandırabiliriz:

  1. Şeffaf plak tedavisinde en önemli nokta şeffaf plakların ortodonti uzmanınızın önerdiği süre boyunca ağzınızda takılı kalmasıdır. Şeffaf plaklar genellikle günde 20-22 saat boyunca ağızda takılı durmalıdır. Bu süre tedaviden tedaviye göre değişiklik gösterir. Hızlı ve doğru bir sonuç almak istiyorsanız şeffaf plak önerileri doğrultusunda bu süreye uymanızı tavsiye ederiz.

  2. Şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisine başlamayı düşünüyorsanız mutlaka bu işe konsantre olmalısınız. Şeffaf plaklar hastalar tarafından takıp çıkarılabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sadece yemek yerken ve ağız temizliğini gerçekleştirirken kullanmanızı öneriyoruz. Keyfi olarak çıkardığınız her dakika tedavinizi uzatacaktır.

  3. Şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisine başlamadan önce, ağız ve diş sağlığınızın genel bir muayenesi yapılmalıdır. Uzun sürecek olan ortodonti tedavisinde ağzınızın ve dişlerinizin olabildiğince sağlıklı olması tedavinize pozitif katkı sağlayacaktır. Diş ağrıları, diş eti kanamaları, dolgu çürük tedavileri, diş ve dişeti sorunları ortodonti tedavinizi aksatabilecek sorunlardır. Bu sebeple bu sorunların tespiti ve çözümü şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisine başlamadan önce yapılmalıdır.

  4. Şeffaf plaklar hastanın dişlerinin dijital üç boyutlu ağız içi tarayıcılarla taranmasıyla yapılır. Böylece şeffaf plaklar dişe hatasız bir şekilde yerleşir. Eğer dijital ağız içi tarayıcı yoksa geleneksel teknikle kalıplar alınarak ta yapılabilir fakat bu durum tedavi başlama sürecinizi uzatacaktır. Ayrıca şeffaf plaklar hazırlandıktan sonra yapılacak olan dolgu, kaplama gibi işlemler diş yapınızı değiştirecek ve plakların ağzınıza tam oturmamasına sebep olacaktır. Bu sebeple şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisine başlamadan önce tüm diş tedavilerinizi tamamlamanızı öneririz.

  5. Şeffaf plak ortodonti tedavisi boyunca ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Her yemekten sonra dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi ile temizlemelisiniz. Dişlerinizde yemek artıkları kalmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca şeffaf plaklarınızın da temizliğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Şeffaf plakların kullanımı ve temizliği, diş tellerine göre çok daha pratiktir. Bu yüzden hijyeni sağlamak sizin için zor olmayacaktır.
  6. Şeffaf plaklar (İnvisalign) ile başarılı bir tedavi sonucu için planlama ortodontist tarafından yapılmalıdır. Aslında şeffaf plak ortodontik tedavilerinde dikkat edilmesi gereken ve gözlerden kaçan çok önemli nokta ise tıpkı diş teli tedavisi tekniği gibi bu tedavinin de bir tür ortodontik tedavi tekniği olmasıdır. Şeffaf plak (İnvisalign, ClearCorrect, Spark … ) kullanan hastalarında da istediği gülümsemeye yetkin olmayan ellerde kavuşacağını düşünmesi gerçekçi değildir.
  7. Tedavinin dijital ortamda planlanması, tedavinin tamamen bilgisayar tarafından yapıldığı her zaman aynı sonucun alınacağı anlamına asla gelmemelidir! Önemli olanın yazılımı kullanan ortodontistin bilgi birikimi, mesleki tecrübesi ve bu alandaki uzmanlığıdır. Her işte olduğu gibi planlama ve strateji doğru olduğunda bu sistem başarıya ulaştırmaktadır.

  8. Ortodontik tedavinin hızlandırılması veya tedavi süresinin kısaltılması için bazı aşamaların atlanarak planlanması, eksik yapılması veya göz ardı edilmesi bir başarı değildir.  Bu nedenle çok sayıda plak kullanımı gerektiren bir tedaviyi az plakla tamamlamak tedavide başarısızlığa neden olacaktır. Ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra oklüzyon (dişlerin kapanışı) iyi olmadığı için tedavi sonrası ciddi geri dönmeler meydana gelip, hüsranla sonuçlanacaktır.

En İyi Ortodontik Tedavi Bir Kez Yapılan Ortodontik Tedavidir!

Şeffaf plak ortodonti tedavilerinde şeffaf plaklar ortalama olarak 5-12 günde bir değiştirilmektedir. Dişleriniz giderek düzeleceği için diş yapınıza göre yeni şeffaf plaklar kullanmanız gerekecek. Her yeni plağa geçişte dişlerde ufak baskıların ve sızlamaların olması oldukça normaldir. Bu baskılar genellikle 1-2 günden fazla sürmemektedir. Şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisine başlamayı düşünenler için tavsiyelerden biri bu sızlamalara hazırlıklı olmalarıdır.

Şeffaf Plak Telsiz Ortodonti Tedavisi İle Sağlıklı ve Düzgün Bir Gülüşe Daha Kolay Bir Şekilde Ulaşın!

Şeffaf plak telsiz ortodonti tedavisi hastalara kolay ve konforlu bir tedavi imkanı sunar. Şeffaf plak tedavisine başlamadan önce sizi nasıl bir sürecin beklediğini bilirseniz tedaviyi çok daha kolay ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinde gereken disiplini göstererek, takılması gereken saatlere uyarak ve diş temizliğinize dikkat ederek hayal ettiğiniz düzgün gülüşe çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘ Şeffaf plak tedaviniz için kaç plak gerektiğini hesaplama’ konusu ele aldığımız yazımız dikkatinizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Clear Correct Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları ve Farkları Nelerdir?