in ,

Şeffaf Plak Telsiz Ortodontik Tedavi Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

İçindekiller

Her bireyin tedavisi kendisine özeldir. Dişlerinizdeki çapraşıklığım şiddeti şeffaf plak sayısını ve süresi etkileyeceği için tedavinizin maliyetini belirleyen ana unsurdur.

İdeal overjet – overbite ilişkisi ve sınıf I kanin ile Sınıf I molar ilişkinin elde edimesi yani ortodontik tedavi hedefleri maliyetleri doğrudan etkilemektedir. Bu işlemler tamamlandığında hem dişleriniz hem çeneleriniz hem de diş kökleriniz ideal yerlerine gelecektir. Eğer bu saydığımız ortodontik bitim kalitesi standartlarından herhangi birinden sapma olursa tedavi sonunda geri dönüş kaçınılmaz olacaktır.

Şeffaf Plak Tedavinizi Kim Uygulayacak? Yani Ortodonti Uzmanı Mı? Yoksa Pratisyen Diş Hekimi Mi?

Şeffaf hizalayıcı plaklarla yapılan tedaviler ortodontik tedavilerdir ve başarılı sonuçlar için bu alanda profesyonel eğitim almış ortodonti uzmanları tarafından yapılmalıdır. Ortodontistin mesleki tecrübesi, akademik bilgi birikimi, lisansları, diplomaları, sertifikaları ve yeterlilikleri. önemlidir.

Şeffaf plakların ithal, yerli veya klinik içi premium üretim olması fiyat belirlemede önemlidir.

Ortodontik tedavide tercih edilecek şeffaf plak materyalinin markası ve teknolojileri ( invisalign, ClearCorrect, klinik içi Premium custom üretim) de şeffaf plak fiyatlar üzerinde etkilidir.

Tedavi süresince ve sonrasında ihtiyacınız olacak diğer teknik ilaveler (minivida uygulama, çene genişletme, distalizasyon, ortognatik cerrahi ameliyatı, diş çekimleri, diş teli ile birlikte hibrit tedavi planlaması) de şeffaf plak ücretleri açısından karşınıza farklı rakamlar çıkmasına neden olabilir.

Pekiştirme dönemi uygulamaları (retainer pekiştirme teli uygulaması, şeffaf pekiştirme plağı kullanımı) yapıldığında da şeffaf plak tedavi maliyetleri değişecektir

Ortodontik Tedavim İçin Kaç Tane Şeffaf Plak Kullanmalıyım? Tedavin için Gereken Şeffaf Plak Miktarını Hesaplayabilirsin.

Ortodontik tedavim için ne kadar şeffaf plak kullanmalıyım? diye düşünen hastalarımız için birkaç örnekle durumu netleştirmeye çalışalım.

Örnek 1 – Kaç adet şeffaf plak kullanmalıyım? 

Bir dişte 2.5 mm geriye hareket gerekiyorsa, sadece bu hareketi tamamlamak için 2.5mm / 0.25mm: 10 plak gerecektir.

Eğer diş kendi aksı üstünde 46 derece dönmüş ise, bu rotasyonu düzeltmek için 46/2: 23 plak gerekecektir.

Eğer bu durumlar aynı çenede ise, tedaviniz için en az 23 plak gerekecektir. Yani şeffaf plak tedavisinde en fazla plak sayısı gerektiren diş toplam sayıyı belirmektedir.

Örnek 2 – Tedavim için kaç tane şeffaf plak gerekiyor? 

Bir dişte 2.5 mm hareket istensin, fakat hareketi istenen diş ise gideceği yerde başka bir çapraşık diş diş olsun. Bu durumda önce esas harekete  engel olan diş ideal yerlerine doğru en az 2.5 mm hareket ettirilir(engel dişi kaydırmak: 2.5 mm/ 0.25 mm: 10 plak). Ardından esas diş (Esas dişi kaydırmak: 2.5 mm/ 0.25 mm: 10 plak)  yerine alınır. Yani toplamda minimum 20 plak gerekir. Eğer komşu çapraşık diş sayısı fazla ise gereken plak sayısı artacaktır.

Örnek 3 – Telsiz ortodonti tedavisinde kullanılması gereken şeffaf plak sayısı 

Örnek 2 de bahsettiğimiz 20 plaklık plana aynı çenede 46 derecelik dönmüş başka bir diş ekleyelim. Bu durumda 46 dereceyi tek başına düzeltmek için 23 plak gerektiğini hesaplamıştık. Bu durumda tedaviniz için gereken toplam plak sayısı en az 23 olacaktır.

Bu tarz bir durumda sadece tedavi kısa sürmesi için tüm süreci daha az plakla yürütmeyi denemek, tedavinin eksik kalmasına ve kısa bir süre sonra tekrar geri dönmesine neden olacaktır. Kesinlikle bu hata yapılmamalıdır. En iyi ortodontik tedavi sonucu için ideal diş ilişkililerine kavuşmalısınız.

Sizi Anlayan Bir Ortodontist ile  Uzmanına Tedavi Olmanın Ayrıcalığını Yaşayın!

Hastalarımızın pek çoğu sadece birkaç dişi hedef göstererek esas problemin o olduğunu düşünmektedir. Aslında olan ise düşünülenden çok farklıdır. İşte tam da burada uzmanlık bilgisi ve hekim tecrübesi çok önem kazanmaktadır. Diğer dişlerdeki erken temaslar, sapmalar birikerek bir veya birkaç dişteki hatayı daha belirginleştirmektedir. Yani hastamızın tek bir problemi olarak düşündüğü dişin arkasında bambaşka problem havuzu bulunmaktadır.

Belki de en önemlisini sona sakladık: Mesleki güven duygusu. Her meslekte aynı işi daha ucuza yapacağını ifade eden her zaman bulunur. Maalesef ki sonuç genellikle hiç şaşmaz ve hüsrandır.

Yine benzer şekilde bir anımı paylaşmak istiyorum. TV’lerde oldukça popüler olan gündüz kuşağındaki sağlık programlarına son 5 yıldır oldukça sık çağırılıyorum. Teklif eden olmalarına rağmen benden süre karşılığında ücret istemelerini mesleğim ve şahsım adına etik bulmadığım için kabul etmiyorum. Önceden hazırlanan soruların olmadığı, hekim olduğum için çağırıldığım programlarda belki görüşebiliriz. Bu nedenle, kendi bloğumda ve youtube kanalımda doğru bilgilerle var olmayı tercih ediyorum. Tv programlarında yaşananların iç yüzene kısa bir araştırmayla ulaşabilirsiniz.

Tüm bu saydığımız nedenlerle net fiyat bilgisi için bir ortodonti uzmanı ile muayene gerçekleştirmelisiniz. Dilerseniz iletişim adreslerimizden kliniğimize ulaşarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Şeffaf Plak Tedavileri’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Eğer diş teli veya şeffaf plaklarla ortodontik tedavi olmayı düşünüyorsanız ve zihninizde tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen şimdi ortodontik tedaviniz için  en önemli aşama olan ilk adımınızı atıp  kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızı planlayabilirsiniz. Dr. Fatih Kahraman olarak, uzmanı olduğum ortodonti konusunda sorularınızı cevaplamaktan, endişelerinizi giderip edindiğim bilgi ve tecrübeyle size özel ortodontik tedavi çözümleri sunmaktan  memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. Kahraman Ortodonti ve Estetik Diş Kliniği olarak A’dan Z’ye tüm ortodontik problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul Bakırköy’deki merkezimizde siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Çapraşık dişler, düzensiz görüntü artık sorun değil.

Ortodonti Tedavileri İle Hayalinizdeki Sağlıklı Dişlere Kavuşun!

Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRAMAN & Ortodonti Uzmanı tarafından kaleme alınmıştır.

Eş, 2 çocuk babası, yazar, akademisyen, ortodontist, girişimci ve İstanbul'da yaşayan diş hekimi gezgin. Çok sayıda uluslararası bilimsel çalışması olup;
*Dijital ve yüz öncelikli ortodonti;
*Diş teli tedavileri, görünmez ortodontik tedaviler, invisalign, şeffaf plaklarla tedaviler, lingual ortodonti;
*Ortognatik cerrahi tedaviler (çene ameliyatı);
*Dijital gülüş tasarımı (DSD); uygulamakta olup;
AAO,WFO, EOS, TOD üyesidir. Her yaş grubuna profesyonel ortodonti hizmeti vermektedir.

İçeriğimizi Beğendin mi?

Ortodontik Muayenede Doğru Tedavi Planı için Bunlara Dikkat!

Şeffaf Plak ile Telsiz Ortodonti Temizlik Rehberi